PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Podcast Posłuchaj MuzeumSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w Malborku60-lecie BiennaleEdukacja muzealna online

Wydarzenia / Oblężenie Malborka 2016 za nami - pora na podsumowanie

Oblężenie Malborka 2016 za nami - pora na podsumowanieOblężenie Malborka 2016 za nami - pora na podsumowanieOblężenie Malborka 2016 za nami - pora na podsumowanieOblężenie Malborka 2016 za nami - pora na podsumowanieOblężenie Malborka 2016 za nami - pora na podsumowanieOblężenie Malborka 2016 za nami - pora na podsumowanieOblężenie Malborka 2016 za nami - pora na podsumowanieOblężenie Malborka 2016 za nami - pora na podsumowanieOblężenie Malborka 2016 za nami - pora na podsumowanieOblężenie Malborka 2016 za nami - pora na podsumowanieOblężenie Malborka 2016 za nami - pora na podsumowanieOblężenie Malborka 2016 za nami - pora na podsumowanieOblężenie Malborka 2016 za nami - pora na podsumowanieOblężenie Malborka 2016 za nami - pora na podsumowanieOblężenie Malborka 2016 za nami - pora na podsumowanie

W sobotę – drugiego dnia imprezy - padł rekord, sam tylko zamek zwiedziło 8000 osób. Natomiast przez cały weekend w imprezie na terenach zamkowych uczestniczyć mogło nawet 30 tysięcy osób.

- Jesteśmy tu już po raz trzeci i na pewno nie ostatni– mówi pan Krzysztof, który z rodziną przyjechał z Poznania. - W jedną i drugą stronę to razem 600 km, ale warto było. Trzeba tylko wcześniej zarezerwować nocleg i kupić bilety na inscenizację. Dzieci świetnie się bawią przebrane w średniowieczne stroje, a my oderwaliśmy się od pracy. Ten Gród Dziecięcy naprawdę był doskonałym pomysłem. Miały sporo zabawy, której nie mają na zwykłym placu zabaw.

Goście Oblężenia mogli oglądać turnieje konne, pojedynki rycerskie, popisy żonglerskie i zabawy kuglarzy lub brać udział w turniejach łuczniczych. Były widowiskowe tańce z flagami i teatry średniowieczne. Nie zabrakło też Jarmarku Rzemiosł Średniowiecznych.

- Chodzę z córką i najczęściej zatrzymujemy się przy stoiskach rzemieślników – opowiada pani Marta z Gdańska. - Ciekawi mnie, jak kiedyś wyrabiano rzeczy. Podoba mi się, że rekonstruktorzy zadbali tu o szczegóły – własny ubiór i aranżację swojego „miejsca pracy”. Widać, że oni tym naprawdę żyją. Poza tym zatrzymujemy przy każdym stoisku z ozdobami. Trzeba przywieźć jakąś pamiątkę do własnego kuferka ;).

W sobotę uczestnicy mogli obejrzeć widowiskową paradę: barwny orszak rycerzy, sokolników, łuczników, duchownych, rzemieślników i kuglarzy. Natomiast już od piątku goście oblężenia mogli zajrzeć do warsztatów rzemieślniczych, zlokalizowanych na Międzymurzu i zobaczyć, jak przed wiekami powstawały naczynia, papier czy tkaniny. A także pogłaskać sowy czy sokoły.

Piątkowy i sobotni wieczór był też szansą na przeżycie Rycerskiej przygody na zamku, czyli nocne zwiedzanie. Krótsze od tego zwiedzania w normalnym trybie, za to ze scenkami historycznymi. Przy wejściu na zamek witała gości straż zamkowa, niektórzy mogli też obserwować konne poselstwo, które król wysłał do Wielkiego Mistrza albo przyjrzeć się naradzie Wielkiego Mistrza z dostojnikami, a potem trafić na biesiadę z muzykantami. Każdy mógł też zajrzeć do zamkowej kuchni.

- Poczułam się, jakby faktyczni przeniosła się w czasie i mogła podglądać Krzyżaków – śmieje się Asia, która na Oblężenie przybyła z grupą przyjaciół z Torunia.

W piątek i sobotę zwieńczeniem były inscenizacje bitwy o zamek zorganizowane przez Urząd Miasta, które przyciągnęły kilka tysięcy widzów.

Oblężenie Malborka - to już ostatni dzień średniowiecznej zabawyDziś trzeci dzień Oblężenia Malborka. Jarmark Rzemiosł Średniowiecznych otwarty jest do 19.00, Gród Dziecięcy od 11.00 do 17.00, pokazy sokolnicze o 11.30, 13.30, 15.30 w Fosie Południowej. W tym samym miejscu turnieje konne o 12.30, 14.30 i 16.30. W Fosie Północnej Turniej Walk Pieszych 11.30, 13.30 i 15.30. Turnieje łucznicze odbywają się od 11.00 do 16.00. Prezentacje uzbrojenia rycerskiego można zobaczyć na Międzymurzu Zachodnim, tutaj też odbywają się – w sąsiedztwie jarmarku – teatrzyki dla dzieci.
Na scenie koncerty muzyki dawnej oraz pokaz tańców z flagami. Wszystkie miejsca łatwo znaleźć z ulotką, na której znajduje się szczegółowy program z mapką. Sugerujemy, żeby samochody zostawiać po drugiej stronie Nogatu, na parkingach w Kałdowie.

A tymczasem mamy dla państwa fotorelację z Oblężenia Malborka. Mamy nadzieję, że Wam się spodoba. Więcej zdjęć znajdziecie dzisiaj na naszym facebooku.

NS