PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Rusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"Wernisaż wystawy "Bohaterowie plebiscytu" na zamku w Sztumie60-lecie BiennaleWystawa Wieliczka

Wydarzenia / Odkryj Rawennę. Kiedy włoskie miasto sztuki przybywa do Polski.

Odkryj Rawennę. Kiedy włoskie miasto sztuki przybywa do Polski.Odkryj Rawennę. Kiedy włoskie miasto sztuki przybywa do Polski.Odkryj Rawennę. Kiedy włoskie miasto sztuki przybywa do Polski.Odkryj Rawennę. Kiedy włoskie miasto sztuki przybywa do Polski.Odkryj Rawennę. Kiedy włoskie miasto sztuki przybywa do Polski.Odkryj Rawennę. Kiedy włoskie miasto sztuki przybywa do Polski.Odkryj Rawennę. Kiedy włoskie miasto sztuki przybywa do Polski.Odkryj Rawennę. Kiedy włoskie miasto sztuki przybywa do Polski.Odkryj Rawennę. Kiedy włoskie miasto sztuki przybywa do Polski.Odkryj Rawennę. Kiedy włoskie miasto sztuki przybywa do Polski.Odkryj Rawennę. Kiedy włoskie miasto sztuki przybywa do Polski.Odkryj Rawennę. Kiedy włoskie miasto sztuki przybywa do Polski.

Po takim hasłem,  w sobotnie popołudnie, 23 września, na zamku w Malborku , z udziałem wielu gości  odbyło się spotkanie promujące włoską Rawennę i jej niezwykłe zabytki.  Aż siedem  budowli sakralnych z antycznymi mozaikami pochodzącymi z V-VI wieku n.e.  zostało wpisanych  na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1996 roku. Zaraz potem na tej liście znalazł się zamek w Malborku.  Rawenna jest europejską stolicą mozaiki.  Miasto żyje mozaikami.  Od kilku lat organizowany jest tam  m.in. festiwal sztuki po nazwą  Ravenna Mosaico.   Dzięki  nawiązanej  przez nasze Muzeum współpracy z miastem Rawenna  możemy  od maja do końca września  br  w Muzeum w Kwidzynie – oddziale MZM oglądać  wystawę  kopii  słynnych  mozaik z Rawenny.  Wystawa pozwala nam z  szerszej perspektywy spojrzeć na zrekonstruowaną mozaikę na  Madonnie usytuowaną w niszy  zamkowego kościoła NMP  i na  średniowieczną  mozaikę  znajdującą się nad wejściem do katedry  w Kwidzynie. 

Podczas  promocji  uroki Rawenny zaprezentowali  specjalni goście: Wiceburmistrz Rawenny  p. Giacomo Costantini oraz pani Maria Grazia Marini – dyrektor Departamentu Turystyki w Urzędzie Miasta Rawenna.  Gospodarzem spotkania był p. Mariusz Mierzwiński – dyrektora MZM.  Obecny był także p. Marek Charzewski- Burmistrz Malborka,  który  wręczył gościom pamiątkę z wizerunkiem zamku.

 Promocji Rawenny  towarzyszyły  warsztaty  mozaikowe przygotowane przez pracowników  MZM.

 

NS