PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Podcast Posłuchaj MuzeumNowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w MalborkuWystawa Malbork między sacrum a politykąSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w Malborku

Wydarzenia / Orientalna wystawa broni

Orientalna wystawa broniOrientalna wystawa broniOrientalna wystawa broni

Malborska zbrojownia powiększyła się o kolejną wystawę. Jest to prawdopodobnie jedna z największych ekspozycji dawnego oręża w Polsce, a może nawet i w Europie. Wystawę pt. „Orient. Uzbrojenie perskie indoperskie i tureckie” można oglądać na podstryszu wschodniego skrzydła Zamku Średniego.

Prezentujemy na wystawie militaria orientalne: perskie, indoperskie, afgańskie, tureckie i pochodzenia bałkańskiego. Mamy niemal wszystkie rodzaje i typy broni oraz uzbrojenia ochronnego występujące w XVI-XIX w.

- Są to przede wszystkim znakomite szable z głowniami wykutymi z bułatu, popularnie zwanego stalą damasceńską. Wiele z tych szabel jest sygnowanych – mówi Antoni Chodyński, kurator wystawy. – Ponadto, w kolekcji są pancerze, zbroja płytowa, bogato dekorowane hełmy i karwasze, strzelby i rzadki przykład perskiego pistoletu oraz sygnowana broń drzewcowa. Najstarsze szable pochodzą z 1587-1629 roku

Wszystkie te eksponaty pochodzą z kolekcji Lecha Kobylińskiego. Część z nich została zakupiona przez Muzeum Zamkowe. Druga trafiła do Zamku w darze.

- Zakup kilkudziesięciu eksponatów oręża wschodniego był pierwszym krokiem większego przedsięwzięcia. Profesor Lech Kobyliński kierując się szlachetnością i chęcią pomnożenia dobra narodowego i polskich zasobów muzealnych, postanowił drugą połowę zbioru oraz swój księgozbiór bronioznawczy przekazać nam nieodpłatnie– mówi Mariusz Mierzwiński, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

Przekazanie tak cennej prywatnej kolekcji do muzealnych zbiorów państwowych jest współcześnie gestem niezwykle rzadkim. Profesor Kobyliński uznał jednak, że Muzeum Zamkowe w Malborku jest najlepszym miejscem do przechowywania i prezentowania na wystawie swoich zbiorów gromadzonych przez dziesięciolecia.

NS