PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Wystawa WieliczkaRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"60-lecie BiennaleWernisaż wystawy "Bohaterowie plebiscytu" na zamku w Sztumie

Wydarzenia / Otwarcie wystawy. Żołnierska dola. Życie codzienne żołnierzy w czasie II wojny światowej

  

wojna

Fotografia ze zbiorów MIIWS, kolekcja Stefana Bałuka.

Żołnierze 1 Dywizji Pancernej podczas przerwy w ćwiczeniach, Wielka Brytania 1943 rok.
 

 

Otwarcie wystawy „Żołnierska dola”

 

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Zamkowe w Malborku zapraszają na otwarcie wystawy „Żołnierska dola. Życie codzienne żołnierzy w czasie II wojny światowej.”, przedstawiającej prozę codziennego życia na froncie oraz losy żołnierzy walczących w różnych armiach w największym konflikcie zbrojnym XX wieku.


Uroczystość odbędzie się 29 maja 2014 r. (czwartek) o godz. 11.50 w Muzeum Zamkowym w Malborku, w sali Siedmiofilarowej na Zamku Średnim.

 
Wystawę będzie można oglądać do 19 września 2014 r.

  

Przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wystawa czasowa w atrakcyjny sposób, łączący nowoczesny projekt graficzny z tradycyjnymi formami ekspozycji, zaprezentuje życie codzienne żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej. Za pomocą eksponatów, dokumentów i w większości niepublikowanych dotąd fotografii, zostaną pokazane mniej znane aspekty żołnierskiej służby, widzianej nie tylko z perspektywy pola walki. Zatem poza regulaminowym umundurowaniem, wyposażeniem i uzbrojeniem oddziałów polskich, niemieckich, sowieckich, japońskich i amerykańskich, na wystawie będzie można także zobaczyć należące do żołnierzy przedmioty osobiste, oraz takie, które wykonali własnoręcznie lub zdobyli na wrogu. Ekspozycja opowiada o tym, czym zajmowali się w wolnych chwilach, jak wypoczywali, czym się interesowali, jak dbali o zdrowie, wygląd i higienę. Zostaną również pokazane różne postawy wojskowych, zarówno te, które prowadziły do popełniania zbrodni wojennych i bestialstwa wobec ludności cywilnej, jak i te wynikające z bohaterstwa i szlachetności.

 


Organizatorzy:

 

          logo

 

 

 

NS