PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Straty wojenneKonferencja spotkania malborskiePodcast Posłuchaj MuzeumRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"

Wydarzenia / Plakaty i medale Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Malborku

 Wystawa: 2 czerwca - 29 września 2013

Tegoroczna dwudziesta czwarta wystawa cyklicznej imprezy artystycznej zamyka okres pięciu dekad Biennale. Z tej okazji, bieżącej wystawie pokonkursowej – po raz pierwszy w jej historii – towarzyszy ekspozycja plakatów, firmujących wszystkie dotychczasowe edycje oraz wystawa medali Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego.

Jubileuszowa prezentacja obejmuje 26 plakatów wydanych w latach 1963-2013 oraz 31 medali emitowanych specjalnie z okazji Biennale. Przy wystawie medali zaprezentowano także 12 przyrządów menniczych, które posłużyły do produkcji XVII i XVIII medalu MBEW.

Od pierwszej wystawy ekslibrisu w 1963 roku plakaty Biennale projektowali najwybitniejsi artyści, głównie graficy, którzy również tworzyli znaki książkowe na malborskie ekspozycje: Ryszard Krzywka, Zbigniew Kaja, Alina Kalczyńska, Stasys Eidrigevičius i Eugeniusz Get-Stankiewicz.
W ostatniej dekadzie plakaty malborskiego Biennale projektowali czołowi polscy plakaciści, w twórczości których nigdy nie zaistniała dedykowana miniatura graficzna. W tej grupie twórców jest trzech mistrzów sztuki plakatu: Andrzej Pągowski, Wiesław Wałkuski i Wiktor Sadowski. Wszyscy są związani z warszawskim środowiskiem artystycznym. Twórcami plakatów malborskiej imprezy artystycznej byli także graficy związani zawodowo z Muzeum Zamkowym w Malborku, jak Ewa Szymańska, Janusz Goliński i Mariusz Stawarski.

Medal towarzyszący konkursowi związanemu z ekslibrisem, po raz pierwszy pojawił się w 1965 roku przy okazji obchodów II Biennale. Początkowo pełnił funkcję medalu upamiętniającego międzynarodową imprezę artystyczną, jednak od roku 1969, w którym odbyło się IV Biennale, stał się Medalem Honorowym. Od tej pory jest jednym z wyróżnień przyznawanych artystom przez jury Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego.


Wśród twórców malborskich medali znalazły się nazwiska znamienitych polskich medalierów, jak Barbara Lis-Romańczuk, Stanisława Wątróbska-Findt, Gertruda Kuziemska-Wilczopolska czy Ewa Olszewska-Borys, a także wybitnych rzeźbiarzy, takich jak Jerzy Jarnuszkiewicz czy Bronisław Chromy. Najnowsze medale zostały zaś zaprojektowane przez artystów pełniących także funkcje nauczycieli akademickich w Akademiach Sztuk Pięknych w całej Polsce. Wśród nich znaleźli się: Alicja Majewska, Jan Szczypka, Hanna Jelonek oraz Józef Murzyn – twórca najnowszego medalu dedykowanemu XXIV Międzynarodowemu Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Malborku.

 

Kurator wystawy plakatów MBEW: Bogumiła Omieczyńska
Kurator wystawy medali MBEW: Joanna Czarnowska


 

NS