PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Konferencja spotkania malborskieSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuWystawa Malbork między sacrum a politykąEdukacja muzealna online

Wydarzenia / Portret artysty na nowo odkryty. Johann Carl Schultz (1801-1873) znany i nieznany.

Sala Siedmiofilarowa i Sala Narożna
8 sierpnia – 11 października 2009

 

Johann Carl Schultz – portret artystyPortret artysty... to pierwsza monograficzna wystawa prac Johanna Carla Schultza – wybitnego XIX-wiecznego malarza i grafika, prawdziwego pasjonata zabytków. Wystawa, którą prezentuje Muzeum Zamkowe w Malborku opowiada zarówno o twórczości, jak i życiu artysty i gromadzi prace Johanna Carla Schultza ze zbiorów polskich i niemieckich.

Z malborskim zamkiem wiąże Johanna Carla Schultza cykl wyjątkowych prac – to akwarele przedstawiające rekonstrukcję budowli zamku w romantycznym duchu. To połączenie realistycznego obrazu z wizją autora służące popularyzacji idei odbudowy malborskiego zamku. Powstały w latach 1840-1854. Przez te kilkanaście lat Schultz współpracował z Zarządem Odbudowy Zamku w Malborku opiniując prowadzone prace podczas XIX-wiecznej restauracji. Był już wtedy dyrektorem i profesorem Szkoły Sztuk Pięknych mieszczącej się w Złotej Bramie w Gdańsku. I z pasją utrwalał w obrazach i rysunkach zabytki rodzinnego miasta. Na wystawie znajdziemy również prace z albumu, który przyniósł Schultzowi sławę i Królewski Złoty Medal. To cykl Gdańsk i jego budowle w oryginalnych sztychach z geometrycznymi szczegółami i tekstem z lat 1855-1868. Przedstawiają znane miejsca Gdańska: Johann Carl Schultz – Widok zamku od strony wschodniejDwór Artusa, Złotą Bramę, Kościół Maryi Panny, św. Jana czy św. Brygidy. Ale nie brak też widoków tętniących życiem gdańskich ulic: Długiego Targu, Piwnej, Długiej wraz z ich nieodłącznymi elementami: przekupkami, tragarzami, przechodniami.

Johann Carl Schultz to postać zasłużona dla ochrony zabytków. Był rzeczoznawcą berlińskiej komisji do spraw Badania i Konserwacji Zabytków i Towarzystwa Starożytności Pruskich w Królewcu. A w 1856 roku – inicjatorem Stowarzyszenia na rzecz zachowania Starodawnych Budowli i zabytków Sztuki Gdańska. Uważała, że szybko rozwijający się Gdańska XIX wieku traci dawny charakter. Artysta był również miłośnikiem antycznej architektury. Podczas podróży do Italii urzekły go dzieła starożytności, renesansu i baroku, jakie podziwiał w Rzymie. Swój zachwyt uwiecznił w obrazach i rysunkach przedstawiających zarówno momenty z Florencji, Sieny czy Mediolanu, jak i fascynacje rzymskimi budowlami.

Wystawa na malborskim zamku pokazuje też widoki z podróży Schultza po Niemczech Pomorzu i Prusach. Prawdziwym rarytasem tego zbioru jest jednak świeżo odrestaurowany, nieznany wcześniej szerszej publiczności, obraz Udzielenie sakry biskupiej księciu Józefowi von Hohenzollern-Hechingen przez biskupa von Hapten w 1818 roku z katedry we Fromborku. Wystawę zamyka ostatni album artysty Tutti Frutti, w którym raz jeszcze przywołuje widoki z Italii, Niemiec, Gdańska i okolic.
 
 Portret artysty na nowo odkryty. Johann Carl Schultz (1801-1873) znany i nieznany – wystawa

Wystawa czynna od 8 sierpnia do 11 października 2009
Kurator wystawy: Justyna Lijka

Fotorelacja z otwarcia wystawy w serwisie Picasa
Fotorelacja z finisażu w serwisie Picasa

NS