PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Skarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuPodcast Posłuchaj MuzeumRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"Muzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022   Konferencja „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”   Organizatorzy: Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet

Wydarzenia / Powrót inwentarza z przedwojennych zbiorów zamkowych.

Powrót inwentarza z przedwojennych zbiorów zamkowych.Powrót inwentarza z przedwojennych zbiorów zamkowych.Powrót inwentarza z przedwojennych zbiorów zamkowych.Powrót inwentarza z przedwojennych zbiorów zamkowych.

Podczas dzisiejszej konferencji "Nowy początek. (Od)budowa kolekcji muzealnych po II wojnie światowej", nastąpiło uroczyste przekazanie obiektu pochodzącego z dawnych zbiorów zamku malborskiego. Inwentarz kolekcji militariów "Blellsche Waffensammlung im Hochschloss Marienburg, 1894−1944" to niezwykle ważne źródło do historii jednej z największych, przedwojennych kolekcji zgromadzonych na zamku w Malborku.

 

Dokument obejmuje kolekcję broni zakupioną przez Konrada Steinbrechta, kierownika prac restauracyjnych na zamku w Malborku. Zbiór zawierał militaria od czasów pradziejowych po XIX-wieczne i później, już jako część kolekcji malborskiej, uzupełniany był o obiekty z 1. poł. XX w. Od końca XIX w. kolekcja prezentowana była w Zamku w Malborku, a w 1945 r. została rozproszona i rozkradziona. Wpisy w inwentarzu prowadzone były od 12 VI 1894 r. do 6 X 1944 r. – podaje Muzeum Historyczne we Wrocławiu.

 

Przekazany dar znajdował się w Gabinecie Dokumentów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, a dzięki uprzejmości i przychylności Dyrektora tego Muzeum dr. hab. Piotra Oszczanowskiego, stał się własnością Muzeum Zamkowego w Malborku.

 

W jaki sposób i kiedy inwentarz malborski znalazł się we Wrocławiu?

 

Prawdopodobnie trafił tu pod koniec wojny i został zdeponowany w Muzeum Przemysłu Artystycznego i Starożytności, albo w biurze Konserwatora Zabytków Prowincji Dolnośląskiej. Razem z częścią zachowanych archiwaliów po wojnie przekazany został do nas – dodaje Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

 

Zobacz VIDEO z przekazania inwentarza.

NS