PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Edukacja muzealna onlineSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuWieczór zakochanych na zamku w Malborku 14 lutego 2023Podcast Posłuchaj Muzeum

Wydarzenia / Pracownicy MZM z wizytą w Obwodzie Kaliningradzkim

Pracownicy MZM z wizytą w Obwodzie KaliningradzkimPracownicy MZM z wizytą w Obwodzie KaliningradzkimPracownicy MZM z wizytą w Obwodzie KaliningradzkimPracownicy MZM z wizytą w Obwodzie KaliningradzkimPracownicy MZM z wizytą w Obwodzie KaliningradzkimPracownicy MZM z wizytą w Obwodzie KaliningradzkimPracownicy MZM z wizytą w Obwodzie KaliningradzkimPracownicy MZM z wizytą w Obwodzie KaliningradzkimPracownicy MZM z wizytą w Obwodzie KaliningradzkimPracownicy MZM z wizytą w Obwodzie KaliningradzkimPracownicy MZM z wizytą w Obwodzie KaliningradzkimPracownicy MZM z wizytą w Obwodzie Kaliningradzkim

Na zaproszenie Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie oraz pana Vladimira Sozinova, prezesa Fundacji Odbudowy Zamku Bałga, w dniach 23 i 24 listopada br. na terenie Obwodu Kaliningradzkiego przebywała grupa pracowników Muzeum Zamkowego w Malborku z dyrektorami: Mariuszem Mierzwińskim i Januszem Hochleitnerem na czele. W trakcie pobytu pracownicy Muzeum dokonali oględzin ruin komturskiego zamku w Bałdze oraz zapoznali się z planami dotyczącymi wykorzystania tego zabytku. Ze strony rosyjskiej m.in. dzieje tej warowni zaprezentował dr Anatol Bakhtin, autor jedynego opracowania w języku rosyjskim o dziedzictwie pokrzyżackich zamków oraz architekt i konserwator Artur Sarnitz. Przedyskutowano możliwość zagospodarowania z częściową odbudową zamku w Bałdze dla celów ruchu turystycznego. Stąd obecność konserwatorów malborskich - Mirosława Jonakowskiego i Bernarda Jesionowskiego. Wykonana została także szczegółowa dokumentacja fotograficzna ruin (państwo Bożena i Lech Okońscy). Na podstawie pozyskanych na miejscu informacji oraz w oparciu o własne badania i posiadane doświadczenie, pracownicy MZM sporządzą dla strony rosyjskiej koncepcję przyszłościowego postępowania z ruinami. Po drodze do Bałgi malborska delegacja zwiedziła Muzeum Miejskie w Mamonowie (otwarte w 2011 r.), gdzie znajduje się m.in. niewielki dział poświęcony zamkowi w Bałdze.

W kaliningradzkim Muzeum Bursztynu przeprowadzone zostały rozmowy na temat możliwości zorganizowania wspólnych muzealnych działań z wykorzystaniem środków z programu współpracy transgranicznej Polska - Litwa – Rosja. Warto zaznaczyć, iż rozmowy te zostały poprzedzone konsultacjami 23 listopada br. z Ministerstwem Turystyki Obwodu Kaliningradzkiego (p. Denis Mironiuk). Pracownicy MZM zwiedzili także ekspozycję bursztynu, następnie z dużym zainteresowaniem zapoznali się ze wstępnymi wynikami badań archeologicznych na terenie zniszczonego zamku w Kaliningradzie. Prace prowadzone są w błyskawicznym tempie, a w przyszłym roku ma ruszyć odbudowa zamku! Malborscy muzealnicy zapoznali się także z efektami prac konserwatorskich w królewieckiej katedrze. Ze strony kaliningradzkich muzealników przewodnikiem w drugim dniu pobytu malborskiej delegacji była pani Victoria Cybor, która zawodowo zajmuje się wschodniopruską technologią obróbki bursztynu w XIX i XX w.

Omówiono też możliwości wspólnych przyszłych przedsięwzięć wystawienniczych w zakresie bursztynu. Kierownik Muzeum w Kwidzynie, Oddziału MZM, pan Janusz Cygański odbył ponadto spotkanie z dyrekcją Muzeum Historyczno–Artystycznego w sprawie możliwości zaprezentowania w Kaliningradzie w 2017 roku wystawy pt. „Malbork – wspólne dziedzictwo” i przyjęcia na zamku w Kwidzynie ekspozycji z Kaliningradu.

NS