PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Skarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w Malborku60-lecie BiennaleWystawa WieliczkaEdukacja muzealna online

Wydarzenia / Prezentacja nowych cennych zabytków na zamku w Sztumie

Prezentacja nowych cennych zabytków na zamku w Sztumie

Od 5 września  Muzeum Zamkowe w Malborku wzbogaciło się o dwa nowe eksponaty, które prezentowane są na wystawie militariów – szyszak husarski z przełomu XVII i XVIII w. oraz napierśnik oficera gwardii królewskiej z ok. 1725 r.                         

Oba zabytki zostały zakupione dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu Kolekcje Muzealne 2018.

Decyzja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwala kontynuować program gromadzenia zbiorów w Muzeum Zamkowym w Malborku, w tym wypadku kolekcji militariów. Zakupiony szyszak i napierśnik to rzadkiej urody zabytki, związane z okresem panowania króla Polski Augusta II Mocnego, który w czasie swego panowania kilkakrotnie przebywał na malborskim zamku – mówi dyrektor malborskiego muzeum, Janusz Trupinda. Warto dodać, że przygotowana ekspozycja obu zabytków, najpierw w Malborku, a potem w naszych oddziałach w Kwidzynie i Sztumie, wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i została wpisana do wydarzeń Programu Niepodległa – dodaje dyrektor MZM.

Od 16 do 29 października 2018 r. ekspozycja zakupionych zabytków ma miejsce na Zamku w Sztumie  na wystawie krótkoterminowej.

 

Kilka słów o zakupionych obiektach :

Szyszak husarski z przełomu XVII i XVIII wieku

Szyszak ten jest elementem ochronnym, typowym dla uzbrojenia husarskiego z XVII i początku XVIII wieku. Jego ozdobą jest aplika (plakieta) wykonana ze złoconego mosiądzu z cyfrą królewską (monogram) króla Augusta II Mocnego (AR), która przykuwa uwagę swoją okazałą wielkością. Policzki hełmu również zdobią apliki, ale z wyobrażeniami głów maszkaronów oraz jedną, większą, ośmiopłatkową i szeregiem mniejszych, sześciopłatkowych rozetek. Hełm wieńczy wysklepiona kopułka ze sterczynką wykonana z mosiężnej, złoconej blachy ozdobiona motywami roślinnymi w niskim reliefie. Z tyłu dzwonu zamocowano nakarczek, który składa się z pięciu folg z mosiężnymi, złoconymi rozetkami.

W części czołowej hełmu zamocowana jest złocona, fantazyjnie wycięta plakieta. W jej centrum widzimy owalny medalion z monogramem wiązanym AR (Augustus Rex) na ośmioramiennej gwieździe pod koroną królewską. Gwiazda otoczona jest panopliami utworzonymi z armatnich luf z wyciorami i bez nich, sztandarów i trąbek sygnałowych ulokowanych tuż przy koronie oraz u podstawy kompozycji, w jednym rzędzie, naprzemiennie ustawionymi kotłami bojowymi, kulami i beczkami na proch. Plakieta wykonana jest niezwykle starannie, z dbałością o szczegóły.

Szyszak został wykonany metodą mieszaną kucia i odlewania ze stali i mosiądzu złoconego ogniowo. Poszczególne elementy połączono za pomocą nitów i rzemieni. Waga szyszaka wynosi 1,9 kg, jego wysokość – 31 cm, średnica dzwonu – od 20,5 do 22 cm, grubość blachy waha się od 1 do 1,5 mm.

 

Napierśnik oficera gwardii polsko-saskiej z lat około 1725–1730

Zapewne napierśnik należał do wysokiego rangą oficera polsko-saskiej gwardii królewskiej. Noszony był bez naplecznika, mocowany na plecach za pomocą rzemieni (szelek) przewleczonych wierzchem przez wąskie, wzdłużne otwory na wysokości ramion, które zaciśnięto na widocznych po bokach prostokątnych klamrach. Napierśnik wykuto z jednej płyty. Jego cechą charakterystyczną jest dobrze widoczna ość (krawędź) biegnąca przez środek.

W centralnej części napierśnika znajduje się ażurowa aplika z pozłacanego brązu, z dobrze widoczną cyfrą Augusta II Mocnego (Augustus Rex) pod koroną królewską, flankowana przez mięsiste, wolutowo wywinięte liście akantu i wsparta na kształtnym fartuchu wyłożonym liściem oraz na dwóch kotłach. Po obu stronach królewskiego monogramu, podobnie jak na wcześniej omawianej aplikacji szyszaka, widzimy panoplia. Różnią się one bardziej wysmakowanym, jednocześnie starannym i drobiazgowym opracowaniem plastycznym poszczególnych elementów składowych, ale też skromną ich liczbą. Aplika stanowiła główną ozdobę napierśnika, będąc jednocześnie świadectwem zaszczytnej, wysokiej rangi oficera. Innymi dekoracjami, które zwracają uwagę są mosiężne, dekoracyjne nity o główkach w kształcie rozetek, które w liczbie 34, zostały równomiernie rozmieszczone wzdłuż opach, szyi i baskiny (wywinięta na zewnątrz dolna część kirysu). Napierśnik został wykonany ze stali, a ozdoby z mosiądzu złoconego ogniowo. Wszystkie elementy wykonano metodą mieszaną kucia i odlewania, a apliki przymocowano nitami. Waga napierśnika wynosi 5,6 kg, jego wysokość – 48 cm, szerokość – 35 cm, a grubość blachy waha się od 2 do 6,5 mm.

 

W ramach projektu przygotowany został cykl bezpłatnych lekcji muzealnych i zajęć edukacyjnych realizowanych w terminie 5.09.-30.11. 2018r. Działania związane z edukacją i prezentacją pozyskanej kolekcji są prowadzone w każdym z oddziałów MZM (Malbork, Kwidzyn, Sztum). Na Zamku w Sztumie w terminie 16-28.10.2018r.

Dla dzieci w przedziale wiekowym 5-12 lat realizowane są dwie oferty edukacyjne.

1. Gawęda o rycerzu - opowieści o tym jak wychowywano chłopca na rycerza, co robił gdy został rycerzem, jak wyglądało jego uzbrojenie, jak walczył w boju i jak wyglądały jego ulubione zajęcia w czasie pokoju. Lekcja prowadzona jest w oparciu o kopie broni będące w dyspozycji Działu Edukacji oraz kopie uzbrojenia (dwa szyszaki) zakupione w ramach projektu. Program, w zależności od zamówienia, może być poszerzony o działania plastyczne.

 

2. Bawimy się w rycerzy – poznawanie kodeksu rycerskiego. Przybliżanie kultury rycerskiej w oparciu o średniowieczne kodeksy. Odniesienie rycerskich zachowań do czasów współczesnych. Zaspokajanie poznawczej aktywności poprzez bezpośredni kontakt z wybranymi elementami uzbrojenia ze szczególnym zwróceniem uwagi na zakupione eksponaty. Program , w zależności od zamówienia, może być poszerzony o działania plastyczne polegające na wykonaniu "kartonowej armii".

Dla grup w wieku (13-18 lat)  dedykowany jest program zat. "Broń i uzbrojenie od średniowiecza do oświecenia – ewolucja broni i uzbrojenia w Europie". Omawiane są różne rodzaje broni oraz uzbrojenia ochronnego, poszukiwane wpływy kultur Wschodu i Zachodu w kształtowaniu się broni i uzbrojenia. Obalenie mitów i legend na przykładach kopii uzbrojenia i broni będących w zasobach Działu Edukacji oraz 2 kopii szyszaków zakupionych w ramach realizowanego projektu.

 

Rezerwacje lekcji i zajęć należy kierować pod adresy:

j.justa@zamek.malbork.pl , tel. 55 647 09 83

e.kasprzyk@zamek.malbork.pl, tel. 55 647 60 98

NS