PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Wieczór zakochanych na zamku w Malborku 14 lutego 202360-lecie BiennaleRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"Wernisaż wystawy "Bohaterowie plebiscytu" na zamku w Sztumie

Wydarzenia / Promocja książki ,,Żuławy w 1945 roku. Ludzie i ich opowieści"

zdjecie

Muzeum Zamkowe w Malborku
Ośrodek konferencyjny KARWAN
oraz
Muzeum Stutthof w Sztutowie
zapraszają na spotkanie
ŻUŁAWY PO WOJNIE. HISTORIA (NIE)ZNANA

 

W Muzeum Zamkowym w Malborku w dniu 16 marca 2016 roku o godz. 17.00 w Ośrodku Konferencyjnym Karwan odbędzie się promocja książki „Żuławy w 1945 roku. Ludzie i ich opowieści”, wydanej przez Muzeum Stutthof w Sztutowie przy współpracy z Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Zamkowym w Malborku.
Książka jest efektem projektu, który zrodził się w 2013 r. w gronie regionalnych muzealników, którzy podjęli współpracę nad organizacją konferencji naukowych, których ideą jest próba namysłu nad dziejami Żuław w 1945 roku, zarówno w ostatniej fazie wojny, kiedy stanowiły one część terytorium Trzeciej Rzeszy, jak i bezpośrednio po zajęciu tych ziem przez wojska sowieckie, które stopniowo oddawały władzę polskiej administracji. Została ona podzielona na trzy grupy problemowe: egzystencja w czasie wojny, powojenna rzeczywistość oraz próby rozrachunku, gdzie zostały zamieszczone interesujące artykuły badaczy, pracowników naukowych wymienionych muzeów a także pracowników Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku, Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie, Instytutu Pamięci Narodowej, Oddział w Gdańsku.
W czasie spotkania, które poprowadzą Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie i Janusz Hochleitner, wicedyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku przedstawiona zostanie również publikacja autorstwa dr Marcina Owsińskiego „Naznaczeni. Stutthof-Obozy-Sztutowo w latach 1945-1962. Dzieje gminy, gromady i miejsca pamięci”. Jest ona poświęcona analizie dziejów niewielkiej społeczności zamieszkującej w XX wieku okolicę miejscowości Sztutowo, która do 1945 roku nosiła nazwę Stutthof i była kojarzona z funkcjonującym na jej terenie w okresie II wojny światowej jednym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych.

 

Zaproszenie na spotkanie ŻUŁAWY PO WOJNIE. HISTORIA (NIE)ZNANA
(pobierz)


W czasie spotkania można będzie nabyć najnowsze publikacje historyczne Muzeum Stutthof, w tym wydany ostatnio drugi tom z cyklu ,,Żuławy w 1945 roku. Ludzie i ich opowieści" oraz monografię powojennej historii Sztutowa.

Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych historią regionu.


 Organizatorzy:

 

 

 

NS