PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Edukacja muzealna onlineWernisaż wystawy "Bohaterowie plebiscytu" na zamku w Sztumie60-lecie BiennaleStraty wojenne

Wydarzenia / PRUSOWIE - zapraszamy na otwarcie wystawy do Zamku w Sztumie

PRUSOWIE - zapraszamy na otwarcie wystawy do Zamku w SztumiePRUSOWIE - zapraszamy na otwarcie wystawy do Zamku w Sztumie

Zapraszamy 26 lipca o godz. 17.00 do Zamku w Sztumie  na otwarcie wystawy "Prusowie. Życie i kultura mieszkańców średniowiecznej Pomezanii w XII-XV wieku".

 

O wystawie.

Ekspozycja archeologiczna prezentuje zagadnienia związane z osadnictwem, gospodarką i kulturą mieszkańców jednego z plemion pruskich w dobie ekspansji Zakonu Krzyżackiego na terenie Pomezanii (XII-XV w.). Wystawa prezentuje materialne ślady kontaktów Prusów z Krzyżakami pozyskiwane podczas wieloletnich badań archeologicznych. Osią ekspozycji jest bardzo bogaty materiał zabytkowy pozyskany z wykopalisk na osadzie w Białej Górze, którą interpretuje się jako historyczny Zantyr. Poprzez przedmioty znalezione w trakcie badań archeologicznych poznajemy kulturę materialną i duchową mieszkańców, jednocześnie uzupełniając i konfrontując wiedzę, znaną wcześniej ze źródeł pisanych.

 

Ekspozycja podzielona jest na kilka bloków tematycznych obrazujących różne aspekty życia w średniowieczu. Prezentowane są przede wszystkim narzędzia codziennego użytku w gospodarstwie domowym, takie jak naczynia, noże, sierpy, nożyce, przęśliki. Elementy średniowiecznego stroju reprezentowane są przez ozdoby, takie jak paciorki, obrączki, różnego typu sprzączki i zakończenia pasa. Ponadto ekspozycja prezentuje broń, należącą do różnych typów i rodzajów, poczynając od topora, a kończąc na grotach i bełtach kuszy, uzbrojenie ochronne (fragment zbroi płytkowej) i oporządzenie jeździeckie (ostrogi).

 

Bliskość wody odgrywała dużą rolę w życiu mieszkańców Pomezanii, dlatego też jest ona głównym aspektem wystawy, który będzie powracał w prawie wszystkich elementach ekspozycji. Miała ona wpływ m. in. na rozwój rybołówstwa i szkutnictwa. Chociaż w średniowieczu były to zajęcia dodatkowe, odgrywały dużą rolę w rejonach nadmorskich i w pobliżu cieków wodnych. Na wystawie zaprezentowane zostaną rożnego rodzaju haczyki na ryby i ciężarki sieciowe. Jednym z elementów ekspozycji będą zabytki, które w średniowieczu funkcjonowały w wymianie towarowej, ilustrujące kontakty z ośrodkami zewnętrznymi oraz środki płatnicze.

 

 

NS