PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Skarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuWernisaż wystawy "Bohaterowie plebiscytu" na zamku w SztumiePodcast Posłuchaj MuzeumEdukacja muzealna online

Wydarzenia / Przed otwarciem wystawy szkła i porcelany SZTUKA JEST KUL!

Przed otwarciem wystawy szkła i porcelany  SZTUKA JEST KUL!Przed otwarciem wystawy szkła i porcelany  SZTUKA JEST KUL!Przed otwarciem wystawy szkła i porcelany  SZTUKA JEST KUL!Przed otwarciem wystawy szkła i porcelany  SZTUKA JEST KUL!

W historycznym wnętrzu Łaźni Infirmerii w skrzydle północnym Zamku Średniego trwają intensywne prace przed zaplanowanym na 20 kwietnia wernisażem wystawy porcelany i szkła ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (KUL). Jest to druga odsłona prezentacji artystycznych zasobów lubelskiej placówki;  w styczniu tego roku udostępniono zwiedzającym malarstwo i rysunek, ulokowane w sali wystaw czasowych na Zamku Wysokim.

Obszerne, architektonicznie wyraziste, ceglane wnętrze dawnej łaźni jest wymagające pod względem ekspozycyjnym. Projektując wystawę starano się zachować symbiozę pomiędzy jego charakterem a nową aranżacją. Wybrano neutralne, w całości przeszklone i kolorystycznie zestrojone z wnętrzem witryny, które rozlokowano na tle dwóch ścian. Wkrótce zapełnią się cennymi i kruchymi artefaktami ze słynnych europejskich i dalekowschodnich manufaktur: Berlina, Miśni, Wiednia, Chin i Japonii. Pośród wyselekcjonowanych ponad 70 eksponatów będzie można podziwiać porcelanowe figurki oraz elementy zastaw stołowych w postaci barwnie zdobionych talerzy serwisowych, waz, pater na owoce i filiżanek oraz pucharów i szklanic. Dopełnieniem będą portrety pary monarszej: Augusta III Sasa i Marii Józefy – z dynastii powszechnie kojarzonej z saską porcelaną.

Kustosz Ewa Witkowicz-Pałka, kurator wystawy ze strony Muzeum Zamkowego, nadzoruje rozmieszczenie eksponatów według koncepcji plastycznej wypracowanej z Mariuszem Stawarskim, przy współpracy konserwatorek Jolanty Ratusznej oraz Agnieszki Ruszkowskiej i udziale ekipy technicznej z Januszem Orłowskim. Do tego zespołu wkrótce dołączy kurator wystawy z ramienia KUL – dr Krzysztof Przylicki.

Wystawa pod nazwą: „Sztuka jest KUL. Zbiory Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Malborskim Zamku” zapowiada się na najważniejsze wydarzenie muzealne Anno Domini 2018, mające uczcić podwójny jubileusz: stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i stulecia istnienia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

NS