PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
60-lecie BiennaleEdukacja muzealna onlineWernisaż wystawy "Bohaterowie plebiscytu" na zamku w SztumieSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w Malborku

Wydarzenia / „Przygoda z Madonną”

„Przygoda z Madonną”„Przygoda z Madonną”„Przygoda z Madonną”

W dniach od 8 do 13 lutego 2016 roku kustosz Ewa Kasprzyk z Działu Edukacji przeprowadziła konkurs internetowy, pt. Przygoda z Madonną. Jego celem było podkreślenie 55 – rocznicy działalności Muzeum Zamkowego w Malborku oraz upowszechnienie wiedzy o instytucji w ramach realizowanego obecnie projektu Prace konserwatorskie i roboty budowlane w Zespole Kościoła NMP w Muzeum Zamkowym w Malborku. Konkurs skierowany był do osób pełnoletnich i sprawnych fizycznie. Zadaniem uczestników było udzielenie prawidłowej odpowiedzi na pięć pytań. W dniu 16 lutego o godz. 12.00 wicedyrektor ds. marketingu i administracji Rafał Mańkus w asyście komisji konkursowej wyłonił w drodze losowania laureatów konkursu. Komisję tworzyli: kurator ds. konserwacji architektury Mirosław Jonakowski, specjalista ds. konserwacji Anna Kobierowska oraz kustosz Ewa Kasprzyk. Osoba, która została wylosowana jako pierwsza  otrzymała możliwość ułożenia tessery mozaiki na monumentalnej figurze Madonny znajdującej się we wschodnim oknie chórowym kościoła zamkowego.
Zwycięzcą konkursu został pan Andrzej Graś z Malborka. W dniu 20 lutego laureat przybył do zamku, gdzie pod bacznym okiem specjalistów od układania mozaiki: Macieja Sęczawy oraz Anny Smyk, ułożył tesserę na dłoni legendarnej figury Madonny. Konserwatorzy zaprezentowali panu Andrzejowi swój warsztat pracy oraz udzielili fachowych wyjaśnień. Zdobywca nagrody miał również możliwość zapoznania się z zakresem prac prowadzonych w Kaplicy św. Anny oraz Kościele NMP na Zamku Wysokim.

NS