W malborskim zamku, 20 lutego, odbyło się spotkanie dialogowe dotyczące programu The Grand Tour of the Balic Sea – Wielka Wyprawa Bałtycka. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele miasta, branża turystyczna oraz przewodnicy.
Liderem tego międzynarodowego przedsięwzięcia The Grand Tour of the Balic Sea, w którym bierze udział siedem obiektów z Listy UNESCO, z krajów wokół Morza Bałtyckiego, jest administracja Prowincji Gotlandia (Szwecja). Jednym z jego uczestników jest Muzeum Zamkowe w Malborku.
- W latach 2013 – 2015 wraz z naszymi partnerami przeprowadziliśmy studium wstępne tego programu - mówiła podczas spotkania Louise Hoffman Borgo, liderka przedsięwzięcia, reprezentująca miasto Visby na Gotlandii.
Prace zostały sfinansowane przez Instytut Szwedzki i Nordic Council of Ministers.
Obecnie liderzy przedsięwzięcia zamierzają rozwinąć ideę i wystąpić o środki europejskie INTERREG na realizację tej międzynarodowej inicjatywy z obszaru turystyki.
- Pragniemy także zaprezentować ów program i promować go wśród osób i instytucji związanych z poszczególnymi obiektami z Listy UNESCO, mając nadzieję, że przy tej okazji zdobędziemy wiedzę o wyzwaniach i możliwościach, jakie drzemiących w poszczególnych obiektach - wyjaśniała Louise Hoffman Borgo. - Spotkania dialogowe, jakie przeprowadzamy w krajach nadbałtyckich, dają nam okazję do spotkania osób reprezentujących sektor turystyczny, firmy prywatne, właścicieli posesji i gospodarzy miejsc na Liście UNESCO. Owe spotkania stanowią okazję do rozmowy o kwestiach związanych ze zrównoważonym rozwojem turystyki i rozwojem gospodarczym w regionie.
Spotkanie robocze w zamku Malbork, miało dać okazję do przekazania podstawowych informacji o planowanym programie The Grand Tour of the Balic Sea – Wielka Wyprawa Bałtycka. Dzięki wymianie myśli będzie można wzbogacić program nowymi pomysłami, które mogą mieć ogromne znaczenie dla jego właściwej realizacji.