PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
60-lecie BiennalePodcast Posłuchaj MuzeumEdukacja muzealna onlineRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"

Wydarzenia / Srebra monetami inkrustowane. Wystawa czasowa ze zbiorów Muzeum Historycznego w Trokach.


Izba Wielkiego Mistrza w Pałacu Wielkich Mistrzów
17 czerwca – 9 października 2011

Kurator wystawy: Bartłomiej Butryn

Wystawa poświęcona jest obiektom dekorowanym numizmatami, a w niektórych przypadkach wykonanym w całości z monet.

Prezentowana grupa przedmiotów, która w sposób reprezentatywny pokazuje możliwości estetycznego wykorzystania środków płatniczych w rzemiośle artystycznym od XVIII do XX w. jest efektem dwudziestoletniej kolekcjonerskiej działalności Muzeum Historycznego w Trokach, które jest inicjatorem wystawy.

Zbiór zaprezentowany będzie po raz pierwszy poza murami zamku książąt litewskich w Trokach w murach zamku krzyżackiego w Malborku. Organizowana w roku 50-lecia Muzeum Zamkowego w Malborku wystawa unaocznia partnerstwo miast Trok i Malborka, którego 15. rocznica także przypada w tym roku, jako współpracę muzeów mieszczących się w niezwykłych zabytkach – chlubach obu miast.

Ekspozycja zdominowana przez paradne puchary, kufle i tace, wykonane głównie w niemieckich ośrodkach złotniczych pokaże także przedmioty codziennego użytku wykonane z użyciem monet jako ich ozdób. W tej grupie na uwagę zasługuje zwłaszcza biżuteria, której prezentowana część jest świadectwem żywej jeszcze do niedawna lokalnej tradycji społeczności karaimskiej w Trokach.

Wystawa otwarta w ramach Weekendu z Numizmatyką, będącego częścią programu jubileuszowego Muzeum Zamkowego w Malborku, będzie z pewnością ucztą dla miłośników i zbieraczy dawnych monet.
 

Srebra monetami inkrustowane
 

Współorganizator wystawy:     Muzeum Historyczne w Trokach – logo  Muzeum Historyczne w Trokach

 


 

Wystawa Srebra monetami inkrustowane została otwarta w ramach Weekendu z Numizmatem 17 czerwca 2011 o godz. 18.00 w Izbie Wielkiego Mistrza w Pałacu Wielkich Mistrzów. Honorowym gościem wernisażu była Ambasador Obchodów 50-lecia Muzeum Zamkowego w Malborku Beata Tyszkiewicz.

Pełny program Weekendu z Numizmatem:

17 czerwca

Przyziemie Karwanu, godz. 17.00

► Otwarcie wystawy pokonkursowej Dukat dla Muzeum oraz wręczenie nagród
► Przekazanie sztabek złota dla Muzeum Zamkowego w Malborku przez Mennicę Polską S.A.

Pałac Wielkich Mistrzów, Zamek Średni, godz. 18.00

► wernisaż wystawy Srebra Monetami Inkrustowane

Gość honorowy: Ambasador Obchodów 50-lecia Muzeum Zamkowego w Malborku pani Beata Tyszkiewicz

18-19 czerwca

Przyziemie Karwanu, godz. od godz. 10.00 do 17.00

► Aleksander Kuźmin, prezes Oddziału Gdańskiego Towarzystwa Numizmatycznego Romualda Włodarczak, starszy kustosz, opiekun Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Zamkowego w Malborku udzielają wszystkim zainteresowanym praktycznych porad związanych z kolekcjonowaniem monet i numizmatyką.

Partner Weekendu z Numizmatem      Mennica Polska SA – logo

NS