PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
60-lecie BiennaleSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuWieczór zakochanych na zamku w Malborku 14 lutego 2023Edukacja muzealna online

Wydarzenia / STUDYJNA WIZYTA W NORWEGII

STUDYJNA WIZYTA W NORWEGIISTUDYJNA WIZYTA W NORWEGIISTUDYJNA WIZYTA W NORWEGIISTUDYJNA WIZYTA W NORWEGIISTUDYJNA WIZYTA W NORWEGIISTUDYJNA WIZYTA W NORWEGIISTUDYJNA WIZYTA W NORWEGIISTUDYJNA WIZYTA W NORWEGIISTUDYJNA WIZYTA W NORWEGIISTUDYJNA WIZYTA W NORWEGIISTUDYJNA WIZYTA W NORWEGIISTUDYJNA WIZYTA W NORWEGIISTUDYJNA WIZYTA W NORWEGIISTUDYJNA WIZYTA W NORWEGIISTUDYJNA WIZYTA W NORWEGII

W licznych spotkaniach i prezentacjach multimedialnych uczestniczyła ośmioosobowa grupa przedstawicieli malborskiego zamku w Norwegii.  Delegacji przewodniczyli dyrektorzy Muzeum – Mariusz Mierzwiński i Janusz Hochleitner. W ramach wizyty studyjnej strona polska i norweska podejmowały dyskusje i wymianę doświadczeń w kwestiach konserwatorskich, organizacyjnych oraz edukacyjnych. Gospodarzami spotkania byli pracownicy Muzeum Sunnhordland i zabytkowego klasztoru Halsnøy. 
Wizyta studyjna była jednym z trzech działań zaplanowanych w ramach projektu „Działania konserwatorskie w zamku Malbork  i w zabytkowym klasztorze Halsnøy – wymiana doświadczeń pomiędzy specjalistami z Polski i Norwegii”, w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej część "b", MF EOG 2009 - 2014.
W ramach kilkudniowej delegacji strona polska zapoznała się z zabytkami w Stavanger oraz specyfiką pracy i zbiorów Sunnhordland Museum. Jednym z punktów programu było także zwiedzanie historycznego dworu oraz ogrodów w Rosendal. W klasztorze w Halsnøy pracownicy Muzeum Zamkowego mieli okazję do obserwacji i uczestnictwa w lekcjach muzealnych prowadzonych przez partnerów z Norwegii. Ostatniego dnia delegacja z Malborka zwiedziła Bergen, zapoznając się przede wszystkim z zabytkowym centrum Starego Miasta, wpisanym na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. 
- To doskonały transfer doświadczeń i dokonań. W tym przypadku ciekawe są rozwiązania w zakresie popularyzacji i edukacji. Zwłaszcza, że mamy w malborskim zamku również gości ze Skandynawii. Ponadto dzięki takim projektom jest nawiązywane partnerstwo, które jest niezbędne przy inwestycjach współfinansowanych ze środków europejskich – wyjaśnia Mariusz Mierzwiński, dyrektor Muzeum.

NS