PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Rusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"Wernisaż wystawy "Bohaterowie plebiscytu" na zamku w SztumieWystawa WieliczkaPodcast Posłuchaj Muzeum

Wydarzenia / W dniu naszego Święta podarowujemy Wam nową wystawę „Aurum in pondere suo”

W dniu naszego Święta podarowujemy Wam nową wystawę „Aurum in pondere suo”

Kolekcja tkanin Muzeum Zamkowego w Malborku liczy 75 obiektów. Liczebnie skromna, jednak różnorodna, gromadzi bowiem niemal wszystkie rodzaje tkanin: od tapiserii wielkoformatowych, poprzez kobierce, makaty i gobeliny, elementy kostiumu i rzędu końskiego, aż po interesujące przykłady paramentów kościelnych. Najstarsza z tkanin – haftowana kolumna ornatu – nosi metrykę jeszcze średniowieczną, najnowsze są już produktami ubiegłego wieku. Pomiędzy nimi plasują się tekstylia od XVI do XIX wieku, wśród nich cenny zbiór nowożytnych, flamandzkich tapiserii oraz pasów kontuszowych – luksusowego elementu sarmackiego kostiumu w XVIII w.

Ekspozycja prezentuje właśnie tę najcenniejszą część kolekcji: 13 pasów kontuszowych z persjarni polskich i francuskich (Słuck, Lipków, Chełm, Kraków; Lyon) oraz cztery tapiserie ścienne z warsztatów dawnej Flandrii (Oudenaarde, Antwerpia, Bruksela). Obie kategorie tkanin były produktami luksusowymi i w swej najbardziej wyrafinowanej, kosztownej wersji – tkane z wełny, jedwabiu, złotych i srebrnych nici – dostępnymi wyłącznie ówczesnym elitom.

Naszym Gościom pokazujemy jak „nosili się” panowie Sarmaci, jak wiązali na kontuszu „pas słucki, pas lity”, a narracyjne wątki tapiserii snują żywoty biblijnych bohaterów: Samsona i Jakuba.

 

Film z otwarcia wystawy

 

Kurator wystawy: Ewa Witkowicz-Pałka

Autor aranżacji: Maciej Bychowski

 

NS