PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Muzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022      Konferencja  „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”      Organizatorzy:  Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet Edukacja muzealna online60-lecie BiennaleNowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w Malborku

Wydarzenia / Wiec Pomorski

Wiec Pomorski 11 kwietnia 2015

 

11 kwietnia 2014 roku w Muzeum Zamkowym w Malborku odbywać się będą II Targi Rekonstrukcji Historycznej „Wiec Pomorski”. To przedsięwzięcie, w którym biorą udział wystawcy z całej Polski i spoza granic kraju.

W jednym miejscu i czasie zobaczyć będzie można stroje i dodatki, elementy uzbrojenia, żywność naturalną, ceramikę historyczną, instrumenty dawne, sprawne repliki machin oblężniczych, pokazy rzemieślnicze i artystyczne, turnieje, warsztaty interaktywne! „Wiec Pomorski” to również przestrzeń dla prezentowania oferty ośrodków muzealnych oraz podmiotów branży turystycznej i eventowej.

 

Dla kogo Targi?
• dla grup rekonstrukcji historycznej odtwarzających okres średniowiecza
• rzemieślników wytwarzających rękodzieło dawnymi technikami oraz producentów ekologicznej żywności
• jednostek muzealnych i paramuzealnych (rekonstrukcje grodzisk, parki historyczne itp.)
• podmiotów gospodarczych i instytucji, zwłaszcza z branży turystycznej i eventowej, korzystających z oferty rekonstruktorów
• samorządów, organizacji pozarządowych i wszelkich instytucji kultury organizujących inscenizacje historyczne i wszelkie eventy rekonstrukcyjne
• wszystkich sympatyków żywej historii

 

Po co Targi?
• by ukazać dorobek i różnorodność grup rekonstrukcji historycznej
• stworzyć okazję do przedsezonowych zakupów wyposażenia obozowego, strojów, uzbrojenia dla odtwórców historycznych
• stworzyć przestrzeń do poznawania i integracji środowiska rekonstruktorów
• podnosić poziom świadomości odtwórców i jakość wydarzeń rekonstrukcyjnych w kraju
• w celu wymiany oferty pomiędzy odtwórcami historycznymi oraz branżą turystyczną i eventową
• wzbogacić ofertę wydarzeń o tematyce historycznej w naszym mieście.

 

Pomysł na "Wiec pomorski" zrodził się w głowach grupy przyjaciół z ruchu rekonstrukcyjnego.
Pierwsza edycja zorganizowana była spontanicznie, w ciągu trzech tygodni, spotkała się z ciepłym przyjęciem odtwórców. Wzięło w niej udział kilkudziesięciu wystawców z terenu całej Polski. Przyziemie zamkowego Karwanu na jeden dzień zamieniło się w niezwykły, barwny jarmark średniowieczny. Udział w drugiej edycji deklarują już wystawcy zagraniczni!
O niepowtarzalnym klimacie i przyszłości "Wieca Pomorskiego" decyduje zupełnie innowacyjna formuła oraz oddolny charakter wydarzenia. Nikt tak bowiem nie rozumie potrzeb i oczekiwań odtwórców, jak oni sami.
Wiec Pomorski to z jednej strony rzadka szansa do wspólnego spotkania i integracji odtwórców historycznych epoki średniowiecza (IX - XV wiek), z drugiej otwarcia społeczności rekonstruktorów na środowisko muzealników i branżę turystyczną.

Sszczegółowy program wydarzenia dostępny bedzie po 25 marca na stronie: http://www.facebook.com/wiecpomorski.

 

KONTAKT:

Biuro Targów "Wiec Pomorski"
tel: 660 196 930
e-mail: wiecpomorski@gmail.com
http://www.facebook.com/wiecpomorski

 

NS