PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Straty wojenneKonferencja spotkania malborskieMuzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022      Konferencja  „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”      Organizatorzy:  Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet 60-lecie Biennale

Wydarzenia / Wieczór Zakochanych na zamku w Malborku

13 lutego od późnych godzin popołudniowych do wieczora trwało zwiedzanie Zamku dla zakochanych, którzy licznie przybyli do malborskiej twierdzy, by ten wieczór spędzić u nas - w zamkowej, romantycznej, nocnej scenerii.

Zwiedzanie zaproponowane naszym Gościom odnosiło się w całości do tematu miłości w kontekście Średniowiecza, Zamku i Krzyżaków. Podczas wieczornej wędrówki uczestnicy wyprawy wchodzili w interakcję z wyśmienicie przygotowanymi przewodnikami – wykonywali zaproponowane przez nich zadania, w zamian otrzymując upominki symbolizujące miłość. Tuż po opowieści o Księżnej Annie i jej wizycie na Zamku w Malborku najbardziej śmiały uczestnik przeniósł na rękach swoją Wybrankę przez most łączący Zamek Średni z Wysokim – dzięki temu każdy z Panów otrzymał różę, którą wręczył swojej Pani. Nie zabrakło historii o miłosnych afrodyzjakach – i ich poszukiwań w zamkowej kuchni – po zakończonym zadaniu pary otrzymały od nas słodkie upominki oraz receptury na proste do wykonania miłosne mikstury. W zamkowym Kapitularzu przewodnicy opowiedzieli o istocie ślubu – głównego wątku tej sali. Były wróżby, świece i jabłka…

- Jesteśmy z Kamilem dwa miesiące przed ślubem – pochwaliła się Monika – a tutaj dowiedzieliśmy się, że ponoć urodzi się nam aż trójka dzieci! Fajna zabawa. Na pewno skorzystamy z kolejnych takich propozycji.

W Pałacu Wielkich Mistrzów podczas opowieści o miłości dworskiej i legendzie o Ginewrze i Lancelocie, zwiedzającym towarzyszyła muzyka, zaś na dziedzińcu Zamku Średniego, w kulminacyjnym punkcie wieczoru dla zakochanych nasi Goście obejrzeli na tle iluminowanej, malborskiej warowni krótką historię romantycznej miłości jednego z najsłynniejszych rycerzy – Zawiszy Czarnego, w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej.

Na zakończenie wieczoru, w Kuchni przy Wielkim Refektarzu wszyscy poddali się działaniu miłosnego afrodyzjaku oraz wzięli udział w losowaniu nagród, ufundowanych przez naszych partnerów: kolacji dla dwojga, wizyty w Spa czy kręgielni.

- To był bardzo udany wieczór. Cieszę się, że udało mi się namówić męża na wyjście z domu - mówiła Pani Krystyna – i jak się okazuje będzie on dłuższy bo wygraliśmy kolację w „Piwniczce” więc zaraz idziemy świętować. 
 

Muzeum serdecznie dziękuje wszystkim sponsorom akcji, dzięki którym wieczór zakochanych na Zamku był jedyny i niepowtarzalny!

 

NS