PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Skarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuWystawa WieliczkaEdukacja muzealna onlineStraty wojenne

Wydarzenia / Wszystkim Dzieciom, tym najmniejszym i tym trochę większym, składamy życzenia

Wszystkim Dzieciom, tym najmniejszym i tym trochę większym, składamy życzeniaWszystkim Dzieciom, tym najmniejszym i tym trochę większym, składamy życzeniaWszystkim Dzieciom, tym najmniejszym i tym trochę większym, składamy życzeniaWszystkim Dzieciom, tym najmniejszym i tym trochę większym, składamy życzeniaWszystkim Dzieciom, tym najmniejszym i tym trochę większym, składamy życzeniaWszystkim Dzieciom, tym najmniejszym i tym trochę większym, składamy życzeniaWszystkim Dzieciom, tym najmniejszym i tym trochę większym, składamy życzenia

Dzisiejsze święto jest dobrym momentem, żeby przypomnieć o najmłodszych Gościach Muzeum Zamkowego w Malborku. Nasze muzeum od wielu lat organizuje różnego rodzaju działania dla młodszych odbiorców sztuki. Ich wielokrotna i liczna obecność w średniowiecznej twierdzy sprawia nam nieskrywaną satysfakcję. Dlaczego? Ponieważ wbrew pozorom jest to odbiorca niezwykle wymagający. Co sprawia, że do nas wraca?

 

Jest ciekawy, a odczuwa niedosyt. Chce więcej. Kieruje nim chęć poznania, poszukiwania i odkrywania, wielozmysłowego doświadczania. Uczy się i bawi. Jego obecności na zamku towarzyszą prawdziwe emocje. Szczególnie wtedy, kiedy zaprosi do niego swoich bliskich. Okazję stanowią Rodzinne Wyprawy Rycerskie, które są podsumowaniem całorocznych działań edukacyjnych prowadzonych w muzeum. W trakcie imprezy, podzieleni na zespoły młodzi adepci sztuki wędrują po zamku, dzieląc się ze swoimi bliskimi wiedzą, którą zdobyli podczas zajęć. Dzieci w wieku przedszkolnym potrafią m.in. wymienić i wskazać elementy obronne zamku, wyjaśnić jak powstał bursztyn z inkluzją czy odpowiedzieć na pytanie: co to jest portal? Mali odkrywcy są w stanie wskazać cegły glazurowane i kształtki, odczytać wątki na zamkowym murze oraz sceny maryjne prezentowane na północnym portalu kaplicy św. Anny. W czasie Wyprawy uczestnicy poszukują także Mistrzów Drogi, którzy czekają na nich ze specjalnymi zadaniami. Zespoły układają m.in. wielkoformatowe puzzle zamkowej kwatery witrażowej i nazywają scenę albo korzystają z rozsypanki literowej. Wybierają ze skrzyni elementy garderoby krzyżackiej nazywając jej poszczególne części. Przyporządkowują insygnia władzy do wizerunku króla oraz wielkiego mistrza. Dobierają broń do uzbrojenia rycerskiego i husarskiego albo posługują się techniką frotażu, aby odcisnąć fakturę herbu cesarskiego. Uwieńczeniem całego przedsięwzięcia jest część plenerowa, podczas której odbywają się gry i zabawy średniowieczne oraz poczęstunek przy ognisku. Wspólne podsumowanie zajęć w formie Rodzinnej Wyprawy ma nie tylko charakter edukacyjny, ale jest również świadomym działaniem na rzecz społeczności, narzędziem budowania wspólnoty.

 

Czekamy na możliwość powrotu do zajęć kierowanych do najmłodszych Gości muzeum i na ponowne wspólne poznawanie zamku i jego historii.

 

Wszystkim Dzieciom, tym najmniejszym i tym trochę większym, składamy życzenia: dziecięcej energii i wyobraźni – na zawsze, wytrwałości w spełnianiu marzeń oraz codziennego odkrywania w świecie piękna, które bywa bliskie baśniowej fantazji.

 

 

 

 

 

 

NS