PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Wystawa „Ruiny i odbudowa w obiektywie Macieja Kilarskiego” 20 kwietnia ‒31 grudnia 2022 r. Sala wystaw czasowych, tzw. Łaźnia na Zamku ŚrednimEdukacja muzealna onlineMuzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022      Konferencja  „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”      Organizatorzy:  Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet Pierwsza Rzeczpospolita

Wydarzenia / Wystawa "„Jaćwingowie – zapomniani wojownicy” w Muzeum Zamkowym w Malborku oddział w Sztumie

Wystawa "„Jaćwingowie – zapomniani wojownicy” w Muzeum Zamkowym w Malborku oddział w Sztumie

Od 30 kwietnia w naszym oddziale w Sztumie zwiedzać będzie można wystawę „Jaćwingowie – zapomniani wojownicy” przygotowaną przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie.

 

Wystawa Jaćwingowie Zapomniani wojownicy przedstawi zarys dziejów najpotężniejszego z plemion pruskich w świetle odkryć archeologicznych i najnowszych ustaleń historyków. Jaćwiescy konni wojownicy we wczesnym średniowieczu siali postrach wśród swoich sąsiadów zapisując się na kartach kronik i dokumentów z epoki. Klęska Jaćwingów, wyludnienie i podział zajmowanego przez nich terenu doprowadziły do stopniowego zaniku pamięci o tym walecznym plemieniu. Najnowsze odkrycia archeologiczne w Szurpiłach, Skomacku Wielkim oraz innych, ważnych ośrodkach wczesnośreniowiecznej Jaćwieży potwierdzają militarny charakter kultury tego ludu oraz przede wszystkim przywołują go z mroków zapomnienia.