Ekspozycja dostępna była przez 65 dni, siedem dni w tygodniu, także w poniedziałki, kiedy w Muzeum Zamkowym w Malborku można zwiedzać tylko tereny zamkowe. Zaprezentowaliśmy na niej 784 eksponaty, które obejrzało 67 222 osoby.
Do Malborka przyjechały obiekty z całej Europy. Na liście eksponatów znalazły się wyjątkowe dzieła sztuki, dokumenty, pokaźny zbiór ksiąg i naczyń liturgicznych, militaria, monety oraz przedmioty codziennego użytku.
Ekspozycja zrealizowana była z międzynarodowym rozmachem uwzględniającym najnowsze rozwiązania i trendy wystawiennicze. Artefakty były prezentowane w najnowocześniejszych gablotach i witrynach z użyciem najlepszych technik oświetleniowych.
Kuratorem i liderem wystawy był dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.
Przez cały okres ekspozycji prowadzone były oprowadzania kuratorskie, które prowadzili pracownicy muzeum, kuratorzy poszczególnych części wystawy.
Na wystawie można było skorzystać z działań edukacyjnych dedykowanych dzieciom i osobom dorosłym. Kaligrafia, malowanie figury Madonny, zajęcia muzyczne i wiele innych. Wszystkie tematy nawiązywały do wystawy.
W dniach 15-17.listopada w Ośrodku Konferencyjnym Karwan odbywała się konferencja naukowa „Sapientia aedificavit sibi domum” wypełniona intensywnymi wykładami o szerokim przekroju tematycznym.
Ponad siedemdziesięciu ekspertów, m.in. mediewistów, konserwatorów, historyków sztuki i archeologów wymieniało się swoimi doświadczeniami podczas trzydniowej konferencji.
Niestety wszystko co dobre szybko się kończy…
W niedzielne popołudnie, 17 listopada, dr hab. Janusz Trupinda, podziękował wszystkim pracownikom za pracę, a przewodnikom za pełne zaangażowania oprowadzanie. Gościem specjalnym na finisażu był opat Bruno Platter, Wielki Mistrz Senior, który również złożył podziękowania za realizację wystawy.
Światło w salach Dormitorium i Kościoła NMP, gdzie eksponowaliśmy cenne zabytki zgasło, a gabloty powoli pustoszeją. Ale nie na długo… przygotowujemy dla Was kolejną wystawę.
Szczegóły już niebawem 😊