PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Konferencja spotkania malborskieEdukacja muzealna onlineNowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w MalborkuSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w Malborku

Wydarzenia / WYSTAWA MALARSTWA MARIUSZA STAWARSKIEGO

WYSTAWA MALARSTWA MARIUSZA STAWARSKIEGOWYSTAWA MALARSTWA MARIUSZA STAWARSKIEGOWYSTAWA MALARSTWA MARIUSZA STAWARSKIEGOWYSTAWA MALARSTWA MARIUSZA STAWARSKIEGOWYSTAWA MALARSTWA MARIUSZA STAWARSKIEGOWYSTAWA MALARSTWA MARIUSZA STAWARSKIEGOWYSTAWA MALARSTWA MARIUSZA STAWARSKIEGOWYSTAWA MALARSTWA MARIUSZA STAWARSKIEGO

WYSTAWA MALARSTWA MARIUSZA STAWARSKIEGO


W piątek 5. maja 2017 r. we wnętrzu dawnej Łaźni Infirmerii na Zamku Średnim otwarta została ekspozycja prezentująca twórczość Mariusza Stawarskiego, artysty-plastyka od ponad ćwierćwiecza związanego z Muzeum Zamkowym.
Na wystawie znalazły się obrazy z siedemnastu ostatnich lat artysty - w sumie 36 prac. Będzie można je oglądać do końca września tego roku.
Malarstwo Mariusza Stawarskiego, czego nie ukrywa sam artysta, ma swoje źródło w czasach, kiedy zaczynał drogę twórczą jako satyryk i ilustrator. Stąd, jak sam mówi, jego obrazy nadal "uśmiechają się" do widza. 
W  swoim malarstwie łączy groteskę z liryką. Uważa siebie za "współczesnego" malarza, ale mocno zapatrzonego w przeszłość, tę bliższą i tę sięgającą późnego średniowiecza oraz wczesnego renesansu. Stawarski identyfikuje się z malarstwem polskim i europejskim, szczególnie z 2. poł. XX wieku, jak mawia, na nim się wychował i edukował. Pracuje w technice olejnej, tworzy niewielkie formaty, choć ostatnio udane obrazy powtarza na większych płótnach. 
To już druga prezentacja twórczości Mariusza Stawarskiego w zamku malborskim, pierwszą mogliśmy oglądać siedemnaście lat temu. Przypomnijmy, że w tym roku Muzeum wydało też kalendarz ścienny w oparciu o nowe prace artysty.

NS