PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Straty wojennePodcast Posłuchaj MuzeumKonferencja spotkania malborskieSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w Malborku

Wydarzenia / WYSTAWA MALARSTWA MARIUSZA STAWARSKIEGO

WYSTAWA MALARSTWA MARIUSZA STAWARSKIEGOWYSTAWA MALARSTWA MARIUSZA STAWARSKIEGOWYSTAWA MALARSTWA MARIUSZA STAWARSKIEGOWYSTAWA MALARSTWA MARIUSZA STAWARSKIEGOWYSTAWA MALARSTWA MARIUSZA STAWARSKIEGOWYSTAWA MALARSTWA MARIUSZA STAWARSKIEGOWYSTAWA MALARSTWA MARIUSZA STAWARSKIEGOWYSTAWA MALARSTWA MARIUSZA STAWARSKIEGO

W piątek 5. maja 2017 r. we wnętrzu dawnej Łaźni Infirmerii na Zamku Średnim otwarta została ekspozycja prezentująca twórczość Mariusza Stawarskiego, artysty-plastyka od ponad ćwierćwiecza związanego z Muzeum Zamkowym.
Na wystawie znalazły się obrazy z siedemnastu ostatnich lat artysty - w sumie 36 prac. Będzie można je oglądać do końca września tego roku.
Malarstwo Mariusza Stawarskiego, czego nie ukrywa sam artysta, ma swoje źródło w czasach, kiedy zaczynał drogę twórczą jako satyryk i ilustrator. Stąd, jak sam mówi, jego obrazy nadal "uśmiechają się" do widza.
W  swoim malarstwie łączy groteskę z liryką. Uważa siebie za "współczesnego" malarza, ale mocno zapatrzonego w przeszłość, tę bliższą i tę sięgającą późnego średniowiecza oraz wczesnego renesansu. Stawarski identyfikuje się z malarstwem polskim i europejskim, szczególnie z 2. poł. XX wieku, jak mawia, na nim się wychował i edukował. Pracuje w technice olejnej, tworzy niewielkie formaty, choć ostatnio udane obrazy powtarza na większych płótnach.
To już druga prezentacja twórczości Mariusza Stawarskiego w zamku malborskim, pierwszą mogliśmy oglądać siedemnaście lat temu. Przypomnijmy, że w tym roku Muzeum wydało też kalendarz ścienny w oparciu o nowe prace artysty.

NS