PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Konferencja spotkania malborskieWystawa „Ruiny i odbudowa w obiektywie Macieja Kilarskiego” 20 kwietnia ‒31 grudnia 2022 r. Sala wystaw czasowych, tzw. Łaźnia na Zamku ŚrednimStraty wojenneMuzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022      Konferencja  „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”      Organizatorzy:  Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet

Wydarzenia / Wystawa Poplenerowa

Wystawa PoplenerowaWystawa PoplenerowaWystawa PoplenerowaWystawa PoplenerowaWystawa PoplenerowaWystawa PoplenerowaWystawa PoplenerowaWystawa PoplenerowaWystawa Poplenerowa

Jesienią 2014 roku, w gościnnych murach naszego Muzeum, odbył się niezwykle interesujący plener artystyczny.  Uczestnikami owego pleneru, który odbywał się pod szumną nazwą: „Zamek Malbork 2014”, byli studenci kierunku Grafiki, Polsko - Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku. Młodych artystów przyjął pod swoje opiekuńcze skrzydła Dział Edukacji. Tematem przewodnim zeszłorocznego wydarzenia był nasz Zamek, a Muzeum Zamkowe w Malborku i Polsko - Japońska Akademia Technik Komputerowych, w tym czasie nawiązały stałą współpracę. Prowadzącymi plener byli wykładowcy PJATK: dr Beata Cedrzyńska (malarstwo i rysunek) i mgr Leszek Żurek (fotografia).

 

Od 18 czerwca 2015 r., możemy podziwiać efekty owego pleneru, prezentowane przez Koło Naukowe Animacji Wydarzeń Artystycznych AWA PJATK i Dział Edukacji Muzeum Zamkowego w Malborku w formie wystawy pt.„PLENER ARTYSTYCZNY ZAMEK MALBORK 2014”. Wystawa została usytuowana w Piwnicach pod Wielkim Refektarzem. Pierwsza prezentacja prac plenerowych zorganizowana była przez Koło AWA na terenie uczelni w Gdańsku.

 

Obok poplenerowych dokonań młodych adeptów sztuki, prezentujemy również (w formie osobnej wystawy) prace– wykładowcy PJATK, dr Beaty Cedrzyńskiej

 

Autorka prac, tak mówi sama o sobie:

Sztuka to rodzaj komunikacji z drugim człowiekiem, dla niektórych również z Bogiem, a dla mnie - była i jest przede wszystkim rozmową z samym sobą.
Twórczość, według mnie, ma sens, gdy staje się świadkiem naszej dojrzewającej samoświadomości, gdy skłania nas do osobistych przemyśleń na temat egzystencji człowieka, życia i śmierci oraz tego, co ogólnie pojmujemy jako kondycję ludzką. Tak rozumiana twórczość jest nie tylko wyrażaniem, ale i poznawaniem naszego życia wewnętrznego. Sztuka mówi o nas samych i jest narzędziem samopoznania - to rozciągnięte w czasie spotkanie z samym sobą, z własną duchowością. Twórczość bowiem jest odbiciem nie tylko świata rzeczywistego, ale i tego nierealnego, wymyślonego, rozpozna -walnego jedynie intuicyjnie i będącego wyrazem naszego życia wewnętrznego.
Myślę, że jednym z podstawowych sensów sztuki jest właśnie przyoblekanie w materię tego, co niematerialne. Sztuka zawsze stanowiła - według mnie - alternatywę dla otaczającej nas rzeczywistości i podobnie jak religia, jest próbą projekcji tego, czego sens jest nieuchwytny i czego tak naprawdę nigdy do końca poznać się nie da, a co stanowi kwintesencję i sedno naszego człowieczeństwa.