PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Rusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"Edukacja muzealna onlineKonferencja spotkania malborskieSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w Malborku

Wydarzenia / wystawa PORTA FIDEI

Drzwi Płockie
 

W dniach od 26.06. do 10.09. br., w Sali Narożnej, Muzeum Zamkowe w Malborku prezentuje wystawę PORTA FIDEI, autorstwa ks. prof. Ryszarda Knapińskiego.

Drzwi Płockie - kołatka Niezwykłość tej wystawy jest skutkiem realizowania przez Księdza Profesora Jego największej pasji – studiów nad ikonografią chrześcijańską - od biblijnych źródeł po aspekty dogmatyczne. Poświęcając się tematyce Fides ex visu (wiara z oglądania/patrzenia), wykonał Ksiądz Profesor serię fotogramów Drzwi Płockich, goszcząc w Soborze Mądrości Bożej w Nowogrodzie Wielkim na Rusi, gdzie owe Drzwi po przejściu burzliwych losów, służą do dzisiaj Prawosławiu. Konstrukcja Drzwi składa się z 46 kwater, przybitych do drewnianego podłoża i ujętych w wypukłe listwy bordiury. Ponieważ kwatery odlano oddzielnie i zamocowano na drewniany korpus, były one wielokrotnie demontowane, a nawet zakopywane w ziemi i na nowo montowane,Drzwi Płockie - Pokłon trzech Króli co zakłóciło ich pierwotny układ. Odtworzenie podstaw pierwotnego programu ikonograficznego doprowadziło do ustalenia, że kwatery nie ilustrują Żywota Jezusa (ci, którzy montowali obecny układ kwater, nie znali klucza do ich wzajemnego przyporządkowania), lecz dwanaście dogmatów wiary chrześcijańskiej, określanych jako: Skład Apostolski, Wyznanie Wiary, Symbolum Apostolorum, Credo Apostolskie.  Dodatkowym atutem wystawy jest fakt, iż Władysław Jagiełło w dzień Bitwy Grunwaldzkiej, wysłuchał był Mszy Świętej w formularzu z Dnia Rozesłania Apostołów, które to Święto po zwycięskiej bitwie, stało się symbolem i pamiątką ocalenia narodu polskiego, wspomnieniem przejawu mocy danej niegdyś Apostołom, a ocalającej Polaków w czasie Wielkiej Wojny.  

 

Uwolnienie Św. Piotra - Drzwi Płockie

 

Finałem wystawy jest fotomontaż proponowanej kolejności układu kwater, zgodnej z pierwotnym programem ikonograficznym – Credo Apostolskim.

 

 

NS