PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Rusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"Edukacja muzealna onlineKonferencja spotkania malborskieWystawa Malbork między sacrum a polityką

Wydarzenia / Zamek bije rekordy

Pomóżcie nam pobić rekord!

 

 

Ubiegły rok był dla Muzeum Zamkowego w Malborku wyjątkowy. Zwiedziło go wtedy około 518 000 osób. W tym roku chcielibyśmy, aby ta liczba była jeszcze większa. Pomóżcie nam pobić ubiegłoroczny rekord. Wystarczy do nas przyjechać. Oprócz zwiedzania naszej warowni, na turystów czekają atrakcyjne nagrody.

W weekend 10 -11 września spodziewany się gościa, który przebije ubiegłoroczny wynik. Może to będziesz Ty? Nasz rekordowy gość otrzyma kosz pełen niespodzianek m.in. kolację w naszej zamkowej restauracji „Gothic Cafe by Bogdan Gałązka”.

To jednak nie koniec atrakcji. Polubcie nas na facebooku, a w komentarzu wstawcie zdjęcie miejsca, które najbardziej się Wam u nas spodobało. Wśród wszystkich nadesłanych propozycji wybierzemy 20 najciekawszych, które nagrodzimy.

W sobotę 10 września zapraszamy turystów odwiedzających zamek do wejścia na wieżę. Odpłatność 8 zł zastępujemy w tym dniu symboliczną złotówką. Tego samego dnia możecie również za okazaniem biletu otrzymać 20-procentowy rabat na zakupy w naszych sklepach muzealnych.

Przyjeżdżając do nas nie będziecie rozczarowani. Muzeum Zamkowe to największy gotycki zespół zamkowy na świecie zbudowany z 50 milionów cegieł, o powierzchni ok. 21 hektarów i łącznej kubaturze budynków przekraczającej ćwierć miliona metrów sześciennych. Uważany jest za największą budowlę ceglaną wzniesioną rękami człowieka. W żadnym innym muzeum nie można zobaczyć figury pokrytej 300 tysiącami elementów mozaiki czy też 10 kilometrów murów obronnych. To jeden z niewielu zamków, który nigdy nie został zdobyty, a dziś odzyskuje dawną świetność.

Zamek budowany był etapami od początku lat 70. XIII wieku. Początkowo pełnił funkcję jednego z zamków komturskich. W roku 1309 został siedzibą wielkich mistrzów Zakonu. Jako stolica państwa Zakonu Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, zamek stał się głównym ośrodkiem dyplomacji, centrum militarnym, gospodarczym a także religijnym. Aż do pierwszej połowy XV wieku Malbork słynął na całym kontynencie jako jedna z głównych baz wypraw krzyżowych na Litwę i Żmudź oraz miejsce spektakularnych zabaw, uczt i turniejów przyciągających do Prus rycerstwo z wielu krajów Europy.

W tej chwili w Muzeum Zamkowe w Malborku dysponuje 23 kolekcjami z zakresu sztuki, rzemiosła artystycznego, architektury i historii. Do najciekawszych z nich nalezą zbiory wyrobów z bursztynu, militariów, numizmatów, detalu architektonicznego i rzeźby.

NS