PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Konferencja spotkania malborskiePodcast Posłuchaj MuzeumNowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w MalborkuWystawa Malbork między sacrum a polityką

Wydarzenia / Zamek Malbork 20 lat na liście UNESCO

Zamek Malbork 20 lat na liście UNESCOZamek Malbork 20 lat na liście UNESCOZamek Malbork 20 lat na liście UNESCOZamek Malbork 20 lat na liście UNESCOZamek Malbork 20 lat na liście UNESCOZamek Malbork 20 lat na liście UNESCOZamek Malbork 20 lat na liście UNESCOZamek Malbork 20 lat na liście UNESCOZamek Malbork 20 lat na liście UNESCOZamek Malbork 20 lat na liście UNESCOZamek Malbork 20 lat na liście UNESCOZamek Malbork 20 lat na liście UNESCOZamek Malbork 20 lat na liście UNESCOZamek Malbork 20 lat na liście UNESCOZamek Malbork 20 lat na liście UNESCO

Dwadzieścia lat temu, malborski zespół zamkowy, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 21 września, ten skromny jubileusz, uczciliśmy w bardzo szczególny sposób – nie biciem w wielkie dzwony i nie hucznymi ceremoniami, ale spotkaniem z przyjaciółmi malborskiego zamku, dziećmi i młodzieżą.

W finale uroczystości, na dziedzińcu Zamku Średniego, odbyła się inscenizacja ustawienia w przestrzeni zamku zarysu zespołu zamkowego, z udziałem młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku, kończąca się przekazaniem pozdrowień całej rodzinie miejsc z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Inscenizację poprzedziło krótkie spotkanie. Prof. Marian Arszyński opowiedział o historii powstawania zamku i konserwatorach, którzy później przywracali go do obecnego stanu świetności. Mariusz Mierzwiński, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku, wyjaśnił z kolei jakie znaczenie ma zamek dla współczesnej kultury polskiej. Odczytany został również list ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Gratulacje z okazji jubileuszu złożył zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa Mariusz Czuba. Nikt z obecnych gości nie miał wątpliwości, że zamek znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO w pełni zasłużenie, bo jest perełką architektury średniowiecznej.
Uroczystości zakończyły się otwarciem wystawy w prezentującej polskie obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zapraszamy wszystkich do jej oglądania w Kuchni przy Wielkim Refektarzu.

 

NS