PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Podcast Posłuchaj MuzeumProjekt Straty kontynuuacjaSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuEdukacja muzealna online

Wydarzenia / ZAMKOWE KAMERALIA 2017

Światowy poziom jazzu prosto z Pomorza

20 kwietnia (czwartek) o godz. 18 w przyziemiu Karwanu wystąpi grupa Critical Level, czyli nowy muzyczny projekt jazzmana Piotra Kułakowskiego. Charyzmatyczny kontrabasista z Pomorza zaprosił do wspólnego grania fantastycznych muzyków z Trójmiasta. Na kawał dobrej muzyki zaprasza Malborskie Stowarzyszenie OŚ i Muzeum Zamkowe w Malborku.

 

W zamkowych murach Piotr Kułakowski Quartet Critical Level wystąpi w składzie: Piotr Kułakowski – kontrabas, Emil Miszk – trąbka, Artur Jurek – keyboards, Roman Ślefarski – perkusja. Jako ciekawostkę możemy zdradzić, że Piotr Kułakowski to syn wielkiego jazzmana, Leszka Kułakowskiego, po którym odziedziczył talent. Natomiast perkusista Romek Ślefarski jest bratem wokalisty znanej i lubianej w Malborku Kuśki Brothers.

Co zaprezentują podczas Zamkowych Kameraliów? W grudniu 2014 r. zespół nagrał materiał muzyczny, którego premiera miała miejsce pod koniec września 2015 r. Płyta Critical Level – „Golden Goal” została wydana przez wytwórnię Soliton z Sopotu. Na płycie znalazło się sześć kompozycji, a okładka płyty została narysowana przez Daniela Pomierskiego, znakomitego słupskiego rysownika.

Krytycy i odbiorcy muzyki Critical Level są zachwyceni.

- Poprzez obecność w zespole elektrycznego pianina i ogólnej atmosfery zabawy, młodzieńczej radości i spontaniczności, jeden z najlepszych kontrabasistów młodego pokolenia, absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Katowicach Piotr Kułakowski przypomina na „Golden Goal”, że jazz może też porywać do tańca i że tego właśnie może oczekiwać część fanów – stwierdził Mieczysław Burski na www.polskieradio.pl.

- Siłą napędową utworu „Golden Goal” jest bezsprzecznie sekcja rytmiczna dbająca nieustannie o to, by odbiorca nie mógł ot tak usiąść spokojnie, by ledwie posłuchać, ukradkiem, prezentowanych emocji i dźwięków – tu trzeba… uczestniczyć, samemu, albo – nie sięgać po album wcale, póki nie będziemy gotowi oddać mu się całkiem napisała Marta Ratajczak na blogu babskimuchem.blox.pl.

Na pewno po malborskim koncercie Critical Level będzie miał również wielu fanów w Malborku. By wysłuchać na żywo tej niezwykłej muzyki, trzeba przyjść 20 kwietnia (czwartek) o godz. 18 do przyzamkowego Karwanu. A wcześniej kupić bilet w kasie Muzeum Zamkowego. Cena jednego biletu wynosi 15 zł, natomiast uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadpodstawowych oraz emeryci z ważną legitymacją płacą 10 zł. Dzieci do lat siedmiu mają zapewniony bezpłatny wstęp.

O artystach

Piotr Kułakowski to czołowy polski kontrabasista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach (w 2004) r. na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej w klasie Jacka Niedzieli. Jest założycielem i liderem zespołu DePrezes Quartet, z którym zajął pierwsze miejsce w VII Ogólnopolskim Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach w 2003 r. oraz w tym samym roku - nagrodę dla najlepszego zespołu w VI Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni.

Współpracował i koncertował z czołowymi polskimi muzykami. To m.in.: Piotr Wojtasik, Janusz Muniak, Jarek Śmietana, Tomasz Szukalski, Maciej Sikała, Leszek Kułakowski, Jacek Pelc, Leszek Żądło, Kazimierz Jonkisz, Dominik Bukowski i muzykami niemieckimi : Rolf Zielke, Christian Knoche, Ulli Orth, Michael Kullick, Christoph Titz oraz ze światowej sławy amerykańskim trębaczem Eddie Hendersonem. Dotychczas nagrał ponad 20 płyt z czołowymi polskimi muzykami.

Koncertował w wielu czołowych klubach jazzowych w Polsce, Niemczech, Holandii, Szwecji oraz był uczestnikiem wielu festiwalu muzycznych w Polsce. W 2009 r. odbył trasę koncertową po Chinach z projektem „Poems of Chopin”, promując muzykę Chopina w kraju niebiańskiego smoka.

Piotr Kułakowski jest także asystentem w Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku jazz i muzyka estradowa; prowadzi zajęcia z kontrabasu i gitary basowej. W 2015 r. zdobył tytuł doktora sztuk muzycznych w dziedzinie instrumentalistyka i specjalności „gra na kontrabasie”.

 

Emil Miszk to bardzo uzdolniony trębacz młodego pokolenia z Trójmiasta, rozpoznawany już w Polsce. Naukę gry na trąbce rozpoczął w roku 1998 w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Lęborku. To świetny solista, jak i kameralista, z dużym doświadczeniem scenicznym. Bardzo dobrze odnajduje się na wielu płaszczyznach muzycznych.

Współtworzy wiele formacji związanych z trójmiejskim środowiskiem muzycznym: Jan Konop Big Band, Critical Level, Kamil Piotrowicz Quintet, Piotr Lemańczyk Quartet North, kwartet trąbek barokowych Tubicinatores Gedanenses. Współpracuje również z orkiestrami: Elbląską Orkiestrą Kameralną, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Polską Filharmonią Bałtycką, Cappellą Gedanensis. Jest zdobywcą wielu nagród na festiwalach jazzowych w Polsce i we Włoszech. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku.

 

Artur Jurek to pianista, hammondzista, aranżer, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat Festiwalu Jazz Juniors wspólnie z zespołem Unit Seven. Koncertował m.in. w Japonii, Chinach, Korei Południowej, Australii, Nowej Zelandii, Argentynie, Meksyku, Wenezueli. 

Występował u boku Minoru Ozone, Sadao Watanabe, Douga Camerona, Iana Gillana, Hala Fraziera, Jordana Benetta. Aranżuje na potrzeby gdyńskiego Teatru Muzycznego, Maybe Theater Company, Hevelius Brass. Współtworzył aktorskie projekty Marka Richtera, Andrzeja Słabiaka. Wspólnie z zespołem Mietek Blues Band nominowany do Fryderyka 2010 w kategorii „Album Roku Blues”.

Obecnie współpracuje z Przemkiem Dyakowskim, Leszkiem Dranickim, Jackiem Siciarkiem, zespołem Paul Band, Critical Level, Polską Filharmonią Bałtycką i z wieloma innymi trójmiejskimi zespołami.

 

Roman Ślefarski to wspaniały perkusista, muzyk, aktor. Absolwent warszawskiej szkoły jazzowej na Bednarskiej, gdzie szkolił się pod okiem Czesława „Małego” Bartkowskiego (dyplom 2000 r.). Studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej.

Pierwszym sukcesem artystycznym było zdobycie indywidualnej nagrody Nowa Twarz Polskiego Jazzu oraz Grand Prix wraz z zespołem The Newest Trio (Marcin Urban – piano, Michał Jaros – bas, Roman Ślefarski – drums) na festiwalu Jazz nad Odrą w 1996 r. we Wrocławiu.

Występował z gwiazdami międzynarodowej sceny jazzowej, takimi jak: Scott Hamilton, Mack Goldsbery, Reggie Moore, Michał Urbaniak, Charles Gayl, Burghard Kunkel, Ray Blue, Aga Zaryan, Doug Legacy, Tymon Tymański.

Dzięki pasji do muzyki i miłości do perkusji, oprócz jazzu biegle porusza się w różnych gatunkach muzycznych: pop, rock, punk, reggae, ska, folk, blues. Świadczy o tym współpraca m.in z: Kazikiem Staszewskim, Jackiem Lachowiczem, Olgą Jackowską oraz z zespołami: Shannon, Pan Profeska, Kuśka Brothers, El Banda.

Jako muzyk sesyjny, brał udział w nagraniu kilkunastu płyt, jak i ścieżek dźwiękowych do filmów i spektakli.

Ciekawostką jest głośny film „Moje miejsce” (reż. Leszek Dawid), w którym zagrał główną rolę. Opowiadał historię… perkusisty.

 

O projekcie

Zamkowe Kameralia to cykl koncertów, które odbywają się w salach malborskiej warowni. Projekt jest realizowany od 2011 r. Jego pomysłodawcą jest stowarzyszenie Malborskie Centrum Kwadrat. Od początku partnerem jest Muzeum Zamkowe.

W 2017 r. Zamkowe Kameralia są przedsięwzięciem przygotowywanym wspólnie przez Malborskie Stowarzyszenie OŚ i Muzeum Zamkowe w Malborku.

Projekt jest dofinansowany przez Miasto Malbork i Starostwo Powiatowe w Malborku.

KLAUZULA INFORMACYJNA


Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), publ. Dz. Urz. UE L Nr 119, s. 1 informujemy, iż:
 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Muzeum Zamkowe w Malborku (ul. Starościńska 1, 82-200 Malbork) reprezentowane przez Dyrektora.
 2. W sprawach z zakresu ochrony danych osobowych mogą Państwo kontaktować się z Muzeum Zamkowym w Malborku pod adresem e-mail: inspektor@zamek.malbork.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy cywilnoprawnej.
 4. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji ww. celu z uwzględnieniem okresów przechowywania określonych w przepisach odrębnych, w tym przepisów archiwalnych.
 5. Podstawą prawną przetwarzania danych jest art. 6 ust. 1 lit. b) ww. rozporządzenia.
 6. Odbiorcami Pani/Pana danych będą podmioty, które na podstawie zawartych umów przetwarzają dane osobowe w imieniu Administratora.
  Osoba, której dane dotyczą ma prawo do:
  - dostępu do treści swoich danych oraz możliwości ich poprawiania, sprostowania, ograniczenia przetwarzania oraz do przenoszenia swoich danych, a także - w przypadkach przewidzianych prawem - prawo do usunięcia danych i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Państwa danych.
  - wniesienia skargi do organu nadzorczego w przypadku gdy przetwarzanie danych odbywa się z naruszeniem przepisów powyższego rozporządzenia tj. Prezesa Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Podanie danych osobowych jest warunkiem zawarcia umowy cywilnoprawnej. Osoba, której dane dotyczą jest zobowiązana do ich podania. Konsekwencją niepodania danych osobowych jest brak możliwości zawarcia umowy. Ponadto informujemy, iż w związku z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych nie podlega Pan/Pani decyzjom, które się opierają wyłącznie na zautomatyzowanym przetwarzaniu, w tym profilowaniu, o czym stanowi art. 22 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.