PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Rusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"60-lecie BiennalePodcast Posłuchaj MuzeumStraty wojenne

Wydarzenia / Zamkowe Kameralia - Milos Gajdoš z Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Gdańsku

  

ZAMKOWE KAMERALIA to cykl koncertów powstały z inicjatywy Muzeum Zamkowego w Malborku i Stowarzyszenia Malborskie Centrum Kwadrat. Od marca do grudnia 2012 roku, raz w miesiącu w Sali Siedmiofilarowej lub na Dziedzińcu Zamku Średniego, odbywać się będą spotkania z muzyką klasyczną i jazzową.
 


Orkiestra kameralna AM w Gdańsku

 

Zapraszamy na ostatni w tym roku koncert z cyklu "Zamkowe Kameralia". Już 1 grudnia, tym razem wyjątkowo w sobotę, zagra dla Państwa - Milos Gajdos wraz z Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Sam koncert stanowi jednocześnie część Pomorskich Dni Kontrabasowych. Orkiestra Kameralna AM w składzie 36 niezwykłych muzyków będzie prowadzona przez czeskiego wirtuoza kontrabasu Milosa Gajdosa.

 

 Milos Gajdos

 

 

Miloš Gajdoš (kontrabas)

  

 

  z Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Gdańsku

 

1 grudnia 2012, godz. 18:00

 

 

 

Miloš Gajdoš czeski wirtuoz i wizjoner kontrabasu, wybitny pedagog, kompozytor i juror międzynarodowych konkursów muzycznych. Urodzony na Północnych Morawach w 1948 roku. Już we wczesnym dzieciństwie uczył się gry na skrzypcach. W wieku 15 lat rozpoczął naukę gry na kontrabasie, aby pozostać mu wiernym do dnia dzisiejszego. Miloslav Gajdos ukończył Konserwatorium w Kromeriż w klasie A. Kriża i Akademię im. Leosa Janaczka w Brnie u prof. J. Bortlicka, kształcił się także pod kierunkiem prof. Ludwiga Streichera w Wiedniu.
Od 1973 roku jest profesorem w Konserwatorium im. Vejvanowskiego w Kromeriż, wielokrotnie zasiadał w jury międzynarodowych konkursów na Węgrzech, w Niemczech i Czechach.
W latach 1977 i 1979 został laureatem Międzynarodowego Konkursu w Markneukirchen w Niemczech.
Od 1979 r. pełni funkcję dyrektora Międzynarodowego Konkursu Kontrabasowego im. Franciszka Gregory w Kromeriż.
 

Milos Gajdos

 

Milos Gajdoš uważany jest za jednego z ojców współczesnego kontrabasu. Jest uznanym autorytetem w dziedzinie twórczości Franciszka Gregory. Opracował i jest wykonawcą większości napisanej przez tego konpozytora literatury solowej. Jako solista koncertował w Ameryce, Europie, Korei i Chinach. Miloslav Gajdoš jest także płodnym kompozytorem i aranżerem muzyki na kontrabas. Dokonał transkrypcji ponad 70 utworów m.in. koncertów Brucha i Dworzaka.

W repertuarze posiada własne kompozycje, a także transkrypcje oraz oryginalne utwory F. Gregory. Miloslav Gajdoš jest jedynym w świecie kontrabasistą klasycznym, który śpiewa równocześnie akompaniując sobie na kontrabasie. Twierdzi, że w muzyce nie ma dogmatów i każdy, kto ma solidne podstawy - może eksperymentować, bo chęć przełamywania zasad jest częścią ludzkiej natury. Regularnie koncertuje, dając recitale w Europie, Ameryce i Azji. Dysponuje szerokim repertuarem, na który składa się cała klasyka kontrabasowa oraz własne kompozycje.

 

Miejsce koncertu: Ośrodek Konferencyjny KARWAN

 

 

Współorganizator koncertu:

 

 


Bilety w cenie 10,00 PLN do nabycia od 20 sierpnia 2012 roku w kasie Muzeum Zamkowego w Malborku, Redakcji Gazety Malborskiej oraz w dniu koncertu przed wejściem do Przyziemia Karwanu.

Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich oraz emeryci i renciści powyżej 50. roku życia za okazaniem ważnej legitymacji upoważnieni są do 50% zniżki.
Dzieci do lat 7 mają wstęp bezpłatny. 

 Fotorelacje  z koncertów:

 

- Z musicalem przez świat, Hanna Woźniak i Krystian Krewniak obejrzyj fotorelacjęobejrzyj film;

Piotr Skowroński 

- Maciej Fortuna TRIO

- Marta Osowska-Utrysko

- Julia Łopuszyńska, Stanisław Łopuszyński

- Anna Nowicka 

- Paulina Kucharczyk, Magdalena Kupińska, Adam Lemańczyk

 

 

 

NS