PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Wystawa Malbork między sacrum a polityką60-lecie BiennaleRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"Straty wojenne

Wydarzenia / ZAMKOWE KAMERALIA Przeboje muzyki klasycznej 24 września 2016 r.

zdjecie

 

 

Termin:  24 września (sobota) 2016, godz. 18.00
Miejsce: Przyziemie KARWANU, Ośrodek Konferencyjny Karwan
Bilety:  bilet normalny 12 PLN | bilet ulgowy 7 PLN, 
             (dzieci do lat 7 wchodzą za darmo)

             do nabycia w Kasie Muzeum Zamkowego w Malborku      
 

Muzeum Zamkowe w Malborku, Stowarzyszenie Miłośników Muzyki oraz Malborskie Stowarzyszenie OŚ zapraszają na wyjątkowy koncert w ramach Zamkowych Kameraliów.  Wystąpi Bałtycki Kwintet Dęty z „Przebojami muzyki klasycznej”.

Bałtycki Kwintet Dęty
to klasyczny kwintet instrumentów dętych drewnianych będący niejako odpowiednikiem klasycznego kwartetu smyczkowego wśród instrumentów dętych. W jego skład wchodzą: flet, obój, klarnet, fagot oraz róg.
Kwintet  został założony w roku 1990 przez Karola Respondka oraz, młodych wówczas, muzyków Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w celu kultywowania i popularyzacji muzyki kameralnej na instrumenty dęte. W ciągu kilku pierwszych lat działalności osiągnął trwałą pozycję w życiu kulturalnym Trójmiasta, wzbudzając zainteresowanie krytyki, środków przekazu, a przede wszystkim publiczności. 

Zespół specjalizuje się, poza klasyką gatunku, w wykonywaniu transkrypcji (autorstwa Karola Respondka) słynnych utworów literatury muzycznej, co spotyka się z dużym zainteresowaniem słuchaczy. O klasie wykonawców niech świadczy fakt, że płyta z nagraniem m. in. „Obrazków z wystawy” Modesta Musorgskiego uzyskała nominację do nagrody Fryderyk 2011 w kategorii muzyki kameralnej.

Muzycy dużo koncertują i nagrywają. Od wielu lat corocznie występują w ramach letniego cyklu Muzyka w zabytkach Gdańska, organizowanego przez Filharmonię Bałtycką. 

Obecnie Bałtycki Kwintet Dęty tworzą:

Agnieszka Repondek – flet,
Marietta Stefaniak – obój,
Karol Respondek – klarnet,
Ewa Naczk-Jankowska - fagot
Zbigniew Kaliciński – róg.

We wrześniowy sobotni wieczór na pewno usłyszymy „Obrazki z wystawy” Modesta Musorgskiego, „Pory roku” Piotra Czajkowskiego i fragmenty suity „Peer Gynt” Edwarda Griega.

Zamkowe Kameralia to cykl koncertów, które odbywają się w salach malborskiej warowni. Projekt jest realizowany od 2011 r. Jego pomysłodawcą jest stowarzyszenie Malborskie Centrum Kwadrat. Od początku partnerem jest Muzeum Zamkowe.

W 2016 r. Zamkowe Kameralia są przedsięwzięciem przygotowywanym wspólnie przez Malborskie Stowarzyszenie OŚ, Muzeum Zamkowe oraz Stowarzyszenie Miłośników Muzyki w Malborku.
Projekt jest dofinansowany przez Miasto Malbork i Starostwo Powiatowe w Malborku.


O Bałtyckim Kwintecie Dętym
Agnieszka Respondek (flet) jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fletu prof. Mariana Katarzyńskiego. Była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki w Międzynarodowym Konkursie "Praska Wiosna" w 1986 r. Uczestniczka Światowej Orkiestry Jeunesses Musicales 1986. Występowała na wielu festiwalach, takich jak Warszawska Jesień czy Wratislavia Cantans.
Obecnie jest flecistką orkiestry Polskiej Filharmonii "Sinfonia Baltica" w Słupsku. Współpracowała z Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, Filharmonią Koszalińską oraz Teatrem Muzycznym w Gdyni. Koncertuje z Bałtyckim Kwintetem Dętym, Grand Trio Brillant i Trio Con Fervore, z którym nagrała dwie płyty CD. Występowała w wielu krajach Europy - Niemcy, Francja, Holandia, Dania, Belgia, Szwecja, Szwajcaria.

Ewa Naczk-Jankowska (fagot) ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie fagotu prof. Wojciecha Orawca w 1990 r. Była finalistką konkursów: Praska Wiosna 1991, Młodych Instrumentalistów we Włoszakowicach w 1989 i 1991, zajmując czwarte miejsce, Muzyki Kameralnej w Bydgoszczy w 1987 r., gdzie zajęła drugie miejsce, Muzyki Kameralnej w Katowicach w 1987 r., otrzymując wyróżnienie.
Od 1989 r. pracuje w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, z którą wielokrotnie występowała jako solistka. Współpracowała również z Orkiestrą Polskiego Radia w Krakowie, Filharmonią Olsztyńską, Orkiestrą Kameralną w Toruniu, w Płocku, Teatrem Wielkim w Łodzi oraz Operą Bałtycką w Gdańsku. Zajmuje się również pracą pedagogiczną. Jest członkiem Bałtyckiego Kwintetu Dętego od 1990 r., z którym występuje w kraju i za granicą.

Marietta Stefaniak (obój) uzyskała dyplom Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie oboju prof. Józefa Raatza. W latach 1984-87 współpracowała z Opera Bałtycką w Gdańsku, w latach 1987-1989 z Państwową Operą w Bydgoszczy. W latach 1989-1991 była muzykiem Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, o od 1991 r. stale współpracuje z Polską Filharmonią "Sinfonia Baltica" w Słupsku, będąc jednocześnie pierwszą oboistką orkiestry Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
Członkiem Bałtyckiego Kwintetu Dętego jest od jego założenia w 1990 r.. Występuje równocześnie jako kameralistka w innych trójmiejskich zespołach.

Karol Respondek (klarnet) studia odbywał w klasie prof. Henryka Kierskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1986 r. Po studiach czasowo współpracował z katowicką Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia oraz Polską Filharmonią Kameralną Wojciecha Rajskiego.
Od roku 1989 r. jest pierwszym klarnecistą orkiestry Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, z którą wielokrotnie występował jako solista wykonując utwory Mozarta i Webera. W 1995 r. dokonał polskiego prawykonania "Tuireadh" na klarnet i smyczki Jamesa McMillana pod dyrekcją samego kompozytora, obecnie najwybitniejszego brytyjskiego twórcy muzyki współczesnej.
Koncertuje również jako kameralista Bałtyckiego Kwintetu Dętego, Oktetu Dętego Filharmonii Bałtyckiej oraz Grand Trio Brillant (flet, klarnet i harfa).
Jest laureatem Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Szkół Muzycznych w Opolu (1981) - I nagroda, Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach (1986) oraz Konkursu Muzyki Kameralnej na Instrumenty Dęte w Bydgoszczy (1985) - I nagroda i Nagroda Główna Krajowego Biura Koncertowego.
Jest autorem wielu transkrypcji na klasyczny kwintet dęty, m.in.: "Obrazki z wystawy" Musorgskiego. Niektóre zostały wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w Krakowie. Ponadto dokonał orkiestracji akompaniamentu koncertu klarnetowego I. F. Dobrzyńskiego, bardzo cennej pozycji polskiej literatury muzycznej XIX wieku na instrument dęty.

Zbigniew Kaliciński
(róg) jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie rogu prof. Ryszarda Watorowskiego. W 1987 r. został finalistą II Ogólnopolskiego Konkursu Instrumentów Dętych Blaszanych w Gdańsku. Od roku 1984 był pierwszym waltornistą orkiestry Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Obecnie jest pierwszym waltornistą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Stale współpracuje z Polską Filharmonią Kameralną Wojciecha Rajskiego oraz Polską Filharmonią "Sinfonia Baltica" w Słupsku.
Członkiem Bałtyckiego Kwintetu Dętego jest od 1996 r.. Jako ceniony kameralista, występuje również z Oktetem Dętym Opery Bałtyckiej oraz zespołem "Coro di corni".


 

Organizatorzy:

 

                         

Muzeum Zamkowe w Malborku          Stowarzyszenie Miłośników Muzyki 

Partnerzy:

 


 

Patroni medialni:

     

          

NS