PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Skarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuMuzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022      Konferencja  „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”      Organizatorzy:  Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet Wystawa „Ruiny i odbudowa w obiektywie Macieja Kilarskiego” 20 kwietnia ‒31 grudnia 2022 r. Sala wystaw czasowych, tzw. Łaźnia na Zamku ŚrednimRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"

Wydarzenia / Zamkowe Kameralia - występ orkiestry bałałajkowej z Mińska i chóru Lutnia

Zamkowe Kameralia - występ orkiestry bałałajkowej z Mińska i chóru LutniaZamkowe Kameralia - występ orkiestry bałałajkowej z Mińska i chóru LutniaZamkowe Kameralia - występ orkiestry bałałajkowej z Mińska i chóru LutniaZamkowe Kameralia - występ orkiestry bałałajkowej z Mińska i chóru LutniaZamkowe Kameralia - występ orkiestry bałałajkowej z Mińska i chóru LutniaZamkowe Kameralia - występ orkiestry bałałajkowej z Mińska i chóru LutniaZamkowe Kameralia - występ orkiestry bałałajkowej z Mińska i chóru LutniaZamkowe Kameralia - występ orkiestry bałałajkowej z Mińska i chóru LutniaZamkowe Kameralia - występ orkiestry bałałajkowej z Mińska i chóru Lutnia

Wieczór 14 maja 2015 r. w Sali Siedmiofilarowej Muzeum Zamkowego w Malborku, obfitował w niezapomniane muzyczne emocje. Tłumnie zebrana malborska publiczność, miała okazję zapoznać się z kulturą białoruską. Tego wieczoru wystąpiła bowiem Orkiestra Bałałajkowa Uniwersytetu Kultury i Sztuki z Mińska na Białorusi, pod batutą Sergiusza Owodok. Zespół gościł w Polsce w ramach III Festiwalu Kultury Bałoruskiej na Pomorzu. Artyści z mistrzowską precyzją władali rosyjskimi instrumentami tradycyjnymi. Można śmiało stwierdzić, że orkiestra bałałajkowa to ewenement, niespotykany już w Polsce. Trzystrunowe domry zastępujące skrzypce, bałałajki "prima" altówki, a te większe, nawet półtorametrowe, grające partie kontrabasów. Bajany (odmiana akordeonu pochodzenia rosyjskiego) zastępujące instrumenty dęte, cymbały, dudy. Muzycy w pełni zaprezentowali bogactwo brzmieniowe ludowych instrumentów. Publiczność, która całkowicie wypełniła salę koncertową, z jednakowym zaciekawieniem słuchała wykonywanej muzyki, jak i przyglądała się nietypowym instrumentom. 
Podczas koncertu nie zabrakło przepięknych utworów rosyjskich: m.in.:Fantazja muzyczna na temat "Kalina krasnaja’’, czy wariacje koncertowe na temat rosyjskiej piosenki ludowej "Kalinka malinka’’. Niezapomniane wrażenie tego wieczoru pozostawił po sobie utwór Carla Orffa "O Fortuna’’ z kantaty "Carmina Burana", wykonany przez orkiestrę oraz chór Lutnia, specjalnie na tę okoliczność przygotowany przez dyrygentkę Bożenę Belcarz. Chór zaprezentował się również a’cappella w dramatycznym utworze kompozytora Igora Jankowskiego do poezji Edwarda Stachury pt. "Confiteor".
Zapraszamy na kolejne koncerty z cyklu Zamkowe Kameralia. 
Organizatorzy: Muzeum Zamkowe w Malborku i Stowarzyszenie Miłośników Muzyki w Malborku.
 

NS