PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Muzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022      Konferencja  „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”      Organizatorzy:  Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet Rusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"Straty wojenneSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w Malborku

Wydarzenia / ZAMKOWY KAMIEŃ UNESCO

ZAMKOWY KAMIEŃ UNESCOZAMKOWY KAMIEŃ UNESCOZAMKOWY KAMIEŃ UNESCOZAMKOWY KAMIEŃ UNESCO

Jeszcze przed uroczystościami otwarcia kościoła NMP na Zamku Wysokim, dnia 11 kwietnia na skwerze przy nowym budynku recepcyjnym Muzeum przy ul. Piastowskiej został umieszczony naturalny głaz z dwujęzycznym napisem informującym, że Zamek w Malborku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Kilkutonowy granitowy głaz został wydobyty w kopalni kruszywa budowlanego w miejscowości Ostrowite, woj. pomorskie. 

Projekt napisu wykonał Mariusz Stawarski z Muzeum Zamkowego. Wykonawcą prac w zakresie obróbki kamieniarskiej była firma „E-stone Kamień Budowlany” z miejscowości Skowarcz, która wraz z firmą Przedsiębiorstwo Ogólnobudowlane i Konserwacji Zabytków z Malborka zajęła się montażem głazu na docelowym miejscu.