PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Wystawa Malbork między sacrum a politykąSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuStraty wojennePodcast Posłuchaj Muzeum

Wydarzenia / Zapraszamy na wystawę "Wiatr od morza".

Zapraszamy na wystawę  "Wiatr od morza".

 Zapraszamy na nową wystawę ! „Wiatr od morza. W sto lat później”


Przypadająca w listopadzie 2018 r. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości stała się inspiracją dla Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka do zainicjowania bibliofilskiego wydania „Wiatru od morza” Stefana Żeromskiego z ilustracjami współczesnych pomorskich artystów. Powstała w ten sposób kolekcja obrazów będących malarską ilustracją i interpretacją 18 opowiadań z powieści Żeromskiego. Cała kolekcja włączona do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku liczy 20 obrazów.

Wystawa „Wiatr od morza. W sto lat później” jest malarską interpretacją dzieła Żeromskiego po blisko stuleciu od jego powstania.

Każda z prac malarskich będzie opatrzona komentarzem w postaci obszernego cytatu z opowiadania, które ilustruje. Dodatkowo na ekspozycji pojawią się dwie plansze z tekstami wprowadzającymi do idei wystawy oraz dwa filmy: „Wiatr od morza” z 1930 r. oraz relacja twórców i organizatorów projektu.

 

Termin : 14 czerwca – 15 września 2019 r.
Lokalizacja: Sala wystaw czasowych na Wysokim Zamku
Komisariat: dr Wojciech Zmorzyński (MNG), Ewa Witkowicz-Pałka (MZM)

NS