PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Muzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022      Konferencja  „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”      Organizatorzy:  Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet Wystawa Malbork między sacrum a politykąPodcast Posłuchaj MuzeumNowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w Malborku

Wydarzenia / Zespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie został wpisany na Listę Pomników Historii

Zespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie został wpisany na Listę Pomników HistoriiZespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie został wpisany na Listę Pomników HistoriiZespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie został wpisany na Listę Pomników HistoriiZespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie został wpisany na Listę Pomników HistoriiZespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie został wpisany na Listę Pomników HistoriiZespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie został wpisany na Listę Pomników HistoriiZespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie został wpisany na Listę Pomników HistoriiZespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie został wpisany na Listę Pomników Historii

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył w piątek 20 kwietnia, w Pałacu Prezydenckim rozporządzenia uznające nowe obiekty zabytkowe za Pomniki Historii. Wśród 10 nowych miejsc, na liście znalazł się zespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie.

Starania o wpisanie zespołu katedralno-zamkowego w Kwidzynie trwały blisko 2 lata. Obecność na Liście Pomników Historii jest dużym prestiżem, ale także zobowiązaniem. Na pewno jest to podkreślenie wysokiej rangi zespołu katedralno-zamkowego i jego znaczenia dla historii i kultury polskiej. Wpis na listę jest świadectwem troski o wyjątkowy zabytek, nad którym opiekę sprawujemy wspólnie z Kościołem katolickim i władzami samorządowymi.

- Dziś został doceniony trud wielu ludzi, nie tylko pracowników Muzeum i z tego bardzo się cieszymy - mówi dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.  

 

Zespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie na liście 10 nowych pomników historii

Relacja z uroczystości wpisania przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę nowych obiektów na listę pomników historii

NS