PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Rusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"60-lecie BiennaleEdukacja muzealna onlineWernisaż wystawy "Bohaterowie plebiscytu" na zamku w Sztumie

Wystawy i wnętrza / Infirmeria

 

W średniowieczu mieścił się tu szpital zamkowy, obecna aranżacja nawiązuje do okresu polskiego, gdy wnętrza służyły za mieszkania urzędników królewskich.

 

Refektarz Infirmerii
Refektarz Infirmerii

 

Infirmeria, będąca w istocie przytułkiem dla dożywających swych dni starych i zniedołężniałych rycerzy, posiadała własny refektarz, kaplicę i łaźnię. Najwspanialszym pomieszczeniem był refektarz ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym wspartym na jednym, centralnie umieszczonym filarze. Gotycki kapitel tego filara prezentuje płaskorzeźbione sceny walki krzyżaków z Prusami. Od południa refektarz był skomunikowany z izbą chorych, do której przylegał aneks mieszczący locus secretus (toaletę).

 

Sień Infirmerii
Sień Infirmerii

 

Na poczatku XX w. zespół wnętrz Infirmerii poddano pracom restauracyjnym, w ramach których m.in. sale otrzymały nowe polichromie ścienne wzorowane na malowidłach z zamku krzyżackiego w Lochstedt, a w 1918 r. witrażysta Franz Lauterbach wykonał zespół witraży do okien Infirmerii, w dużej mierze zachowany do dziś.

 

Izba Infirmerii
Izba Infirmerii

NS