PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Straty wojenneSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuWernisaż wystawy "Bohaterowie plebiscytu" na zamku w SztumieRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"

Wystawy i wnętrza / Taras północny – Lapidarium

 

     
Lapidarium
  Lapidarium

Lapidarium, czyli ekspozycja zabytkowych elementów i detali architektonicznych na wolnym powietrzu znajduje się na terenie Tarasu Północnego.

 

Tarasy to obszerne międzymurza wokół Zamku Wysokiego, znajdujące się pomiędzy elewacją zamku i pierwszą linią murów obronnych. W średniowieczu pełniły różne funkcje, głównie komunikacyjne i rekreacyjne. Tarasem północnym, biegnącym wzdłuż północnej elewacji Zamku Wysokiego, dochodziło się do Wieży Kleszej i Domku Dzwonnika, ale przede wszystkim do kaplicy św. Anny. Prezentowane są okazy kamieniarki pochodzące głównie z kościoła NMP. Idąc ku kaplicy św. Anny mamy po prawej ręce ścianę z wysokimi oknami Sali Kapitulnej, a dalej głównego kościoła zamkowego. Nad oknami biegnie przez całą długość elewacji ceglany fryz arkadkowy, którego subtelną rzeźbioną dekorację możemy podziwiać na kilku jego elementach prezentowanych na metalowym stelażu u podnóża ściany. 

 

Urozmaiceniem ekspozycji elementów architektonicznych są kamienne kule armatnie, nieodłączny składnik zamkowego krajobrazu.

 

NS