PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Edukacja muzealna onlinePodcast Posłuchaj MuzeumSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuStraty wojenne

Wystawy i wnętrza / Taras wschodni – Cmentarz

 

Cmentarz
Cmentarz

W średniowieczu taras wschodni pełnił rolę cmentarza, na którym chowano rycerzy i mnichów konwentu malborskiego. Zgodnie ze średniowieczną tradycją teren cmentarza był zarazem ogrodem.

 

Dziś zgromadzone płyty nagrobne z różnych okresów nawiązują do dawnej funkcji tego terenu – po prawej stronie znajduje się sześć oryginalnych nagrobków krzyżackich z XIV wieku, pochodzących z dawnego cmentarza konwentualnego na zamku w Gdańsku. Wśród innych płyt niewątpliwie najciekawszą jest oparta o elewację Zamku Wysokiego płyta nagrobna rycerza Wolfa von der Oelsnitz z 1593 r., sprowadzona w 1901 r. z cmentarza w Ostrowinie. Po lewej stronie warto rzucić okiem na zespół stel i epitafiów menonickich z drugiej połowy XVIII i pierwszej połowy XIX wieku, pochodzących z cmentarzy z okolic Malborka, m.in. w Stogach.

 

Na wprost, na murze zamykającym taras wschodni od południa zawieszona kamienna płyta z portretem wykonanym w reliefie. Ten kommemoratywny pomnik powstał w latach 20. XX stulecia dla upamiętnienia jednego z największych konserwatorów Zamku Malborskiego Konrada Steinbrechta, który przez 40 lat (1882-1922) trudził się przywracaniem warowni jej dawnej świetności. Płyta wisząca na krużgankach Zamku Wysokiego została usunięta po 1945 r., po czym w 1992 r. wyeksponowano ją ponownie w nowym otoczeniu.

 

NS