PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Konferencja spotkania malborskieNowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w MalborkuPodcast Posłuchaj MuzeumWystawa Malbork między sacrum a polityką

Wystawy i wnętrza / Wielki Refektarz

 

W zachodnim skrzydle z Pałacem Wielkich Mistrzów sąsiaduje Wielki Refektarz – największe i najwspanialsze wnętrze w całej świeckiej architekturze Zakonu.

 


Wielki Refektarz

 

Część badaczy zalicza go w skład Pałacu. Wsparte na trzech smukłych filarach zadziwiająco przestrzenne sklepienie przydawało monumentalności tej sali, przeznaczonej na wspólne biesiady rycerzy – gości z Europy Zachodniej, przybywających licznie, by pomóc krzyżakom w ich walce z poganami. Obliczona była na około 400 osób. W czasach polskich sala również służyła jako jadalnia, gdzie starosta podejmował załogę zamkową. Wnętrze do dziś zachwyca świetnymi proporcjami architektury, nowatorskim rozwiązaniem konstrukcji sklepienia, wspartego na trzech wysmukłych kolumnach i subtelnym umiarem w stosowaniu dekoracji. Jego ściany były w tamtym czasie pokryte dawną dekoracją malarską, z której do naszych czasów ocalał jedynie niewielki fragment z przedstawieniem Koronacji Najświętszej Marii Panny. Czternaście dużych ostrołucznych okien, rozmieszczonych w obydwu podłużnych ścianach, doskonale rozświetlało to przestronne wnętrze, które bez wątpienia musiało robić wielkie wrażenie na przybyłych.

 

Warto przeczytać:
red. Janusz Trupinda, Wielki Refektarz na Zamku Średnim w Malborku. Dzieje – Wystrój-Konserwacja, Malbork 2010
 

NS