PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Edukacja muzealna onlineStraty wojenneRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"Wernisaż wystawy "Bohaterowie plebiscytu" na zamku w Sztumie

Wystawy i wnętrza / Wysoka Sień

 

Rozjaśniona dużymi, prostokątnymi oknami Wysoka Sień, zapewniała odpowiednie dojście do najbardziej reprezentacyjnych wnętrz Pałacu. Wisząca tu kopia chorągwi wielkich mistrzów przypomina twórców i pierwszych gospodarzy zamku.

 

Wysoka Sień

Wysoka Sień

Na samym końcu Sieni wspaniały kamienny portal prowadzi do Letniego Refektarza; nad nim zaaranżowano w grubości muru emporę muzyczną dla heroldów. Jednym z najciekawszych elementów w tym pomieszczeniu jest ściana północna o zredukowanej grubości na rzecz ośmiokątnych kolumn granitowych, co czyni ją optycznie niezwykle lekką.

 

Na szerokim parapecie okiennym znajduje się otwór studni przebiegający przez wszystkie kondygnacje, a obok wykonano spływ do wody z jej ujęciem w formie kamiennego lavabo do mycia rąk – obecne powstało w 1. połowie XIX wieku, jednak na wzór średniowieczny. W połowie długości Sieni ozdobny, kamienny portal wiedzie do Refektarza Zimowego. W czasach krzyżackich Sień była barwnie polichromowana – analogicznie do Refektarza Letniego ściany były czerwone, a na sklepieniu dekorację stanowiła wić roślinna.


 

NS