PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Edukacja muzealna onlineWystawa "„Jaćwingowie – zapomniani wojownicy” w Muzeum Zamkowym w Malborku oddział w SztumieKonferencja spotkania malborskieKilarski konkurs fotograficzny

Wystawy i wnętrza / Zimowy Refektarz

 

Refektarz Zimowy – zgodnie z nazwą – służył celom recepcyjnym w chłodnych porach roku. Niższy od Letniego, mniej monumentalny, zaopatrzony w analogiczną ladę do podawania posiłków, był niegdyś bogato polichromowany.

 

Ciekawy zespół malowideł znajdował się w polach tarczowych; przedstawiona tu była galeria wielkich mistrzów Zakonu, analogiczna do starszej, wykonanej w pierwszej połowie XIV wieku na wschodniej i południowej ścianie sali zwanej tradycyjnie Kapitularzem na Zamku Wysokim. Do dziś niestety, z bogatego wystroju malarskiego Pałacu ocalały niewielkie resztki, które zostały starannie zakonserwowane i wyeksponowane.

 

Na wschodniej ścianie wnętrza znajdują się dwa elementy – kamienny kartusz herbowy Wazów oraz barwne obramowanie kominka nawiązują do czasów polskich, kiedy to od połowy XV do drugiej połowy XVIII stulecia Pałac pełnił funkcję czasowej rezydencji królów polskich.
 

NS