PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
60-lecie BiennaleNowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w MalborkuEdukacja muzealna onlinePodcast Posłuchaj Muzeum

Zbiory / Albumy Odbudowy Zamku

 

Pracownia XIX i XX wieku Działu Historii przechowuje, m. in. dokumentację fotograficzną, noszącą nazwę Albumy Odbudowy Zamku. Jest to zestaw 49 tomów zawierający około 2400 zdjęć będących jednym z ważniejszych źródeł ikonograficznych dziejów odbudowy i prac konserwatorskich od pierwszych lat po wojnie do czasów obecnych.

 

W wyniku działań wojennych, prowadzonych w 1945 r. od końca stycznia do początku marca, zespół zamkowy poniósł ogromne straty, których tragiczny obraz ukazują pierwsze roczniki. Uwieczniony został także pożar z 1959 roku, który zniszczył zadaszenia skrzydła północnego i dużą część zachodniego, jak również postęp podjętych niezwłocznie prac naprawczych, począwszy od położenia prowizorycznego pokrycia. Kolejne karty Albumów odkrywają poszczególne etapy podnoszenia zamku z ruin, docenione w sposób wyjątkowy – wpisaniem na Listę UNESCO w 1997 roku.

 

Autorami zdjęć są fotografowie Pracowni Fotograficznej MZM, a także pracownicy Działu Historii. Pierwsze roczniki wypełniają zdjęcia znanych, zasłużonych fotografików: Jana Bułhaka, jego ucznia Henryka Hermanowicza i Kazimierza Lelewicza.
 
Warto przeczytać:
Wiesława Połom-Jakubowicz, Albumy Odbudowy Zamku jako źródło do badań nad przebiegiem prac budowlano-konserwatorskich w latach 1945-2005, Studia Zamkowe t. III, Malbork 2009

 

NS