PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Straty wojenneNowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w MalborkuWystawa Malbork między sacrum a polityką60-lecie Biennale

Zbiory / Kolekcja Rzeźby

 
Relikwiarz hermowy, ok. 1350 r.
Relikwiarz hermowy, ok. 1350 r.
Kolekcja rzeźby sakralnej Muzeum Zamkowego w Malborku obejmuje plastykę od czasów średniowiecza po wiek XX. W dużej mierze są to pozostałości wyposażenia kościoła zakonnego. Ze względu na zmiany funkcji zamku i przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń, gotyckie wyposażenie kościoła zamkowego i innych wnętrz zachowało się fragmentarycznie. W formie destruktów dotrwały do naszych czasów także elementy wyposażenia z okresu jezuickiego. W skład kolekcji wchodzą również rzeźby z czasów regotyzacji wnętrz zamkowych (przełom XIX i XX wieku), często kopie średniowiecznych zabytków z terenu Niemiec.
 
 
Szereg rzeźb wchodzących w skład kolekcji to figury kultowe i przeznaczone do prywatnej dewocji prezentujące rozwój drewnianej i kamiennej rzeźby gotyckiej w Europie Północnej, a szczególnie na Pomorzu.
 
 
Figura Chrystusa w Ogrójcu, Mistrz Pięknej Madonny Toruńskiej, ok. 1390-95 r.
Figura Chrystusa w Ogrójcu, Mistrz Pięknej Madonny Toruńskiej, ok. 1390-95 r.
 
 
Jedną z najstarszych rzeźb w kolekcji jest zachowana fragmentarycznie figura Chrystusa pochodzącą z monumentalnej grupy Ukrzyżowania powstałej w 1344 r. Krucyfiks i pozostałości figur Marii i św. Jana eksponowane są in situ, na ścianie północnej kościoła Najświętszej Marii Panny. Warto też zwrócić uwagę na Hermę relikwiarzową powstałą w środowisku kolońskim ok. 1350 r. Najcenniejszym zabytkiem w kolekcji jest wapienna figura Chrystusa w Ogrójcu, wykonana w latach 1390-5 przez Mistrza Pięknej Madonny Toruńskiej. Najliczniej reprezentowane są przedstawienia patronki zakonu — Najświętszej Marii Panny, a także świętych — m.in. szczególnie ważnego dla zakonu rycerskiego- św. Jerzego. 
 
 
     Św. Anna Samotrzeć
          Św. Anna Samotrzeć
NS