PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Podcast Posłuchaj MuzeumStraty wojenneEdukacja muzealna onlineSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w Malborku

Zbiory / Zabytki Techniki

 

Zabytki Techniki to najmłodsza z zamkowych kolekcji – została utworzona w 2003 roku. W chwili obecnej liczy 25 obiektów podzielonych na trzy grupy.

 

Do pierwszej należą urządzenia mechaniczne, stanowiące stałe wyposażenie młyna kaszowego na Zamku Wysokim. W skład tego zespołu wchodzą: mlewnik, stępa, odsiewacz, wialnia oraz kierat.  

 

Wnętrze młyna
Wnętrze młyna

 

Do kolejnej grupy należy zespół jedenastu kamieni żarnowych, z których najstarszy pochodzi z X–XI w.

 

Trzecia grupa to pozostałości wiatraka o nazwie Królewskie Pacholę zbudowanego w 1831 roku w Krzewsku, pod Elblągiem, z funduszów króla Prus Fryderyka Wilhelma III. Był to jeden z najstarszych żuławskich wiatraków, służących do odwodnienia terenów. Jego oryginalność polegała na tym, że koło czerpakowe umieszczone było wewnątrz budowli. Późniejsze miały takie koła na zewnątrz. Rozebrany został w 1913 roku, a elementy jego napędu przeniesiono na Zamek Wysoki w Malborku. Potężne wały pionowy i skrzydłowy umieszczono pod krużgankiem zachodnim, zaś koła trybowe i czerpakowe pod Gdaniskiem.

 

Wał pionowy wiatraka Królewskie Pacholę wyciosany został z jednego pnia drewna.

Wał pionowy wiatraka Królewskie Pacholę wyciosany został z jednego pnia drewna.


Warto przeczytać:
► B. Pospieszna, Młyny i ich urządzenia mechaniczne w Malborku i okolicy, [w:] Młyny w Malborku i okolicy od XIII do XIX wieku, Malbork 2004

 

 

 

NS